asseco Aimtec murr

Čtvrtstoletí s Linuxem

I když možná se ještě najdou lidé, pro které je Linux neznámým pojmem a budou tvrdit, že o tomto operačním systému nikdy neslyšeli, pravděpodobně patří mezi jeho aktivní uživatele, resp. používají zařízení, které jej využívá: Linux je totiž mj. základem systému Android. Otevřený operační systém, jehož maskotem se stal usměvavý tučňák Tux, slaví letos své 25. narozeniny.

 
V srpnu roku 1991 oznámil finský programátor Linus Torvalds v diskusním příspěvku, že vyvíjí nový operační systém, který na rozdíl od systému UNIX, kralujícího tehdy počítačům ve firemní sféře, bude zdarma. První verzi jádra tohoto operačního systému s číslem 0.01 zveřejnil 17. září a systém podle jména jeho autora časem dostal název Linux.

Od dob svého vzniku se Linux samozřejmě výrazně proměnil - z původních zhruba 150 000 řádků kódu, jež obsahovala první verze, je dnes již 19,5 milionu řádků. Zároveň systém podporuje stále více hardwarových platforem - v současné době existujících 278 distribucí (mezi nejznámější patří Ubuntu, Suse a RedHat) podporuje konkrétně 25 odlišných architektur procesoru, což je více hardwarových platforem než jakýkoli jiný. O úspěšnosti Linuxu svědčí i skutečnost, že loni figuroval ve vybavení 486 z 500 nejrychlejších superpočítačů na světě.

Za tímto úspěchem stojí mj. i stále otevřená podstata Linuxu, umožňující uživatelům upravovat si systém pro své potřeby, což většina konkurenčních řešení nenabízí. Např. Microsoft nebo Apple si své uzavřené zdrojové kódy pečlivě střeží před možností modifikací, a vývojáři se musí podřizovat jejich pravidlům, zatímco Linux naopak spoléhá na aktivní spolupráci široké vývojářské komunity, která vytváří podobu systému - samozřejmě při dodržování přísných technických standardů. Dalším významným faktorem bylo, když se o Linux začaly zajímat velké firmy jako IBM či Oracle, které jinak často používaly své vlastní OS, ale v Linuxu viděly alternativní systém nabízející stejně výkonné řešení jako UNIX, ale bez drahých licenčních poplatků, navíc otevřený pro nejrůznější modifikace.

I když mezi běžnými uživateli se ve sféře desktopů a notebooků Linux v konkurenci Windows a MaC OS neprosadil, o to lépe se mu daří v segmentu mobilních zařízení a „nepočítačových“ aplikací. Zhruba 4/5 prodaných smartphonů používá na Linuxu založený Android, který tak s převahou dominuje mobilním operačním systémům. Automobilky využívají Linux pro zábavní a navigační systémy ve vozidlech, podobně jako výrobci audiovizuální techniky pro smart TV, fungují na něm i bezdrátové routery a řada dalších zařízení.
 
Publikováno: 29. 9. 2016 | Počet přečtení: 672