Na ČVUT v Praze se představí historie výpočetní techniky
Od 25. října 2016 do 30. června 2017 budou pro veřejnost zpřístupněny v prostorách Fakulty elektrotechnické v Dejvicích (přízemí H1-28, vždy v pondělí a ve středu od 13.00 do 17.00 hodin) unikátní exponáty z historické sbírky různých československých a zahraničních počítačů ze 70. až 90. let 20. století a dalších dobových zařízení.
První část úspěšné výstavy Století informace - počítačový svět na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze mohli návštěvníci zhlédnout na přelomu května a června letošního roku. Pro velký zájem veřejnosti se jí autoři výstavy rozhodli rozšířit a nově představit další unikátní exponáty Výstava výpočetní techniky Století informace - počítačový svět II. pochází ze soukromé sbírky Petra Váradiho ze Staré Paky, vznikla pod záštitou děkana fakulty pana prof. Ing. Pavla Ripky, CSc., a připravila ji Historická laboratoř elektrotechniky ve spolupráci s kolektivem odborníků a pracovníků Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
K zajímavostem výstavy patří např. terminál tranzistorového počítače Wang série 2200 z roku 1975, první skutečně přenosný počítač Osborne 1 z roku 1981, první z počítačů určených pro volný trh Tandy Radioshack TRS-80 a raritní počítač Sharp MZ80K z roku 1977. Stejně jako během jarní části výstavy budou i nyní k vidění ruské klony ZX Spectra z počátku 90. let 20. století nebo několik modelů slušovických počítačů. Zastoupena je výpočetní technika firem Sinclar, Atari, Commodore, Apple, Hewlett Packard, Robotron, počítače standardu MSX... školní počítače IQ151, PMD85, PMI80 a terminál vyrobený v závodu výpočetní techniky Aritma Praha. Výstava představuje i zhruba stovku plotrů, periferií, tiskáren a je doplněna dobovými časopisy, katalogy, manuály a počítačovými hrami.
Vernisáž výstavy Století informace - počítačový svět II proběhne 25. října ve 13.00 hodin. Její součástí bude i křest nové publikace z mezinárodního vědeckého vydavatelství P.I.E. Peter Lang Bruxelles kolektivu autorů pod vedením Marcely Efmertové, André Grelona a Jana Mikeše s názvem Des ingénieurs pour un monde nouveau (Inženýři pro moderní svět). Publikace o 453 stranách s anglickým resumé se věnuje historické komparaci vzdělávání elektrotechniků v Evropě a v Americe v průběhu 19. a 20. století a vznikla ve spolupráci EDF Paris a Historické laboratoře elektrotechniky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Informace o Historické laboratoři elektrotechniky jsou k dispozici na internetové stránce www.elektropolis.cz, nebo https://ekonom.feld.cvut.cz/cs/katedra/laboratore/historicka-laborator-elektrotechniky/