Prezident Hospodářské komory ČR navštívil atomové vědce
Cílem návštěvy Vladimíra Dlouhého bylo seznámení s projekty, které řeší společnosti ÚJV Řež (bývalý Ústav jaderného výzkumu Řež) a Centrum výzkumu Řež (člen Skupiny ÚJV). „Udržení jaderné energetiky a výstavba nových jaderných bloků je oblast, která má přímou návaznost na české podnikatele a české podnikatelské klima. Jaderná energetika má v budoucím rozvoji lidstva své místo, ať už co se týče z hlediska stability, konkurenceschopnosti i ekologie,“ řekl Vladimír Dlouhý.
Více než šedesátiletou historii jaderného výzkumu v Řeži a především současné tuzemské i zahraniční projekty představil zástupcům Hospodářské komory Karel Křížek, předseda představenstva a.s. ÚJV Řež. Aktuální zakázky zahrnují jak služby pro již provozovaná energetická zařízení (jejich bezpečnost a spolehlivost, systémy provozních kontrol, zvyšování efektivity provozu), tak i podporu pro investory i státní orgány u plánovaných elektráren a tepláren. Nedílnou součástí služeb společnosti v oblasti jádra je i likvidace radioaktivních odpadů nebo expertní práce pro přípravu hlubinného úložiště. Vladimír Dlouhý se seznámil také s oblastí angažmá ÚJV Řež, která se netýká energetiky – s produkcí radiofarmaceutických diagnostických preparátů pro pozitronovou emisní tomografii, kterých je dnes ÚJV Řež největším producentem v Česku.
Kromě lehkovodního výzkumného jaderného reaktoru LVR-15 a jeho digitalizovaného velína i vertikálních kanálů, v nichž jsou ozařována např. radiofarmaka, geologické vzorky, vysoce obohacený uran pro výrobu Mo99 a další, se v rámci návštěvy prezidenta HK představila i další vybraná pracoviště Centra výzkumu Řež. K nim patří zejména pracoviště budovaná v rámci projektu Udržitelná energetika (Sustainable Energy, SUSEN). Projekt SUSEN, který byl schválen Evropskou komisí v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, představuje posílení výzkumné infrastruktury v energetice ČR a je významným impulsem k rozvoji znalostí a budování odborných týmů v oblasti energetických technologií. Jak zdůraznil ředitel Centra výzkumu Řež Martin Ruščák, projekt SUSEN představuje novou výzvu pro jaderný výzkum v celé Střední Evropě. Jeho pracoviště naplňují podpůrný vědecko-výzkumný program pro novou generaci jaderných reaktorů, výzkum, vývoj a aplikaci pokročilých technologií a rovněž nové příležitosti pro vědecké pracovníky a studenty.
O tom se mohl Vladimír Dlouhý přesvědčit např. na pracovišti experimentálního zařízení LOCA (Loss Of Coolant Accident), budovaného v rámci programu Strukturální a systémová diagnostika.
Publikováno: 2. 11. 2016 |
Počet přečtení: 732