rossleor asseco murr

Čína otestovala svou superraketu

Zatímco v české kotlině politikové a média stále řeší, jaký dopad bude mít návštěva dalajlámy a následná aféra s medailí pro pana Bradyho na česko-čínské vztahy a byznys, Čína už žije úplně jinými tématy. Například ambicemi kosmického programu - ve čtvrtek 3. listopadu úspěšně otestovala svou nejsilnější kosmickou raketu.

 
Podle informací serveru Space a čínských a mezinárodních agentur odstartovala dvoustupňová raketa nazvaná Dlouhý pochod 5 ve 20:43 místního času z kosmodromu Wen-čchang na ostrově Chaj-nan. Na oběžnou dráhu vynesla experimentální družici Ši-ťian 17, na níž si chtějí Číňané otestovat nový pohon.

Šlo však rovněž o to, vyzkoušet samotný nový kosmický nosič, který je klíčovou součástí pro další rozvoj čínského kosmického programu. Má vynášet do vesmíru moduly budoucí čínské kosmické stanice o celkové hmotnosti 60 t, která by měla být uvedená do provozu v roce 2022, ale např. také sondu, jenž by měla zkoumat Měsíc. Dvoustupňová raketa Dlouhý pochod 5 poháněná výkonným motorem na kapalné palivo (kombinace kerosinu a kapalného kyslíku) je vůbec největším kosmickým nosičem, jaký kdy čínští inženýři vytvořili. Svou délkou 57 m a nosností (na nízkou oběžnou dráhu může vynést náklad o hmotnosti 25 t a na vzdálenější geostacionární dráhu až 15 t) je srovnatelný s americkou raketou Delta IV Heavy.

Je dalším doplňkem řady raket Dlouhý pochod, které Čína vyvíjí už čtyři desetiletí, a jejím předchůdci byly kosmické nosiče s nižší nosností, s označením 6 a 7, které si svou premiéru odbyly už loni a v létě letošního roku. Tyto tři typy, reprezentující nejnovější generaci raket Dlouhý pochod už také na rozdíl od těch předchozích nevyužívají k pohonu svých motorů silně toxické palivo jako např. tradičně v čínském raketovém programu používaný dinitrogen tetroxid, ale ekologičtější alternativu.
 
Publikováno: 7. 11. 2016 | Počet přečtení: 696