asseco Aimtec murr

Ruské reaktory ukazují budoucnost jaderné energetiky

Na konci října byl v Bělojarské elektrárně uveden do komerčního provozu sodíkový reaktor BN-800, který je pilotním projektem v oblasti uzavírání jaderného palivového cyklu pomocí rychlých reaktorů. Uzavření tohoto cyklu minimalizuje množství radioaktivního odpadu a významně rozšíří palivovou základnu jaderné energetiky.

 
V Rusku je tak v provozu o jeden jaderný blok více, takže celkový počet provozovaných energetických reaktorů vzrostl na 35 bloků, pracujících v 10 elektrárnách, jejichž celkový instalovaný výkon ruských jaderných elektráren nyní činí 27,127 GWe. Do toho není započítán 6. blok Novovoroněžské JE, který je ve zkušebním provozu.

Nejnovější 4. blok Bělojarské JE byl poprvé připojen k přenosové soustavě a začal vyrábět elektřinu 10. prosince loňského roku, ovšem ještě ve zkušebním provozu. V průběhu roku 2016 byl jeho výkon postupně zvyšován v jednotlivých etapách a probíhaly kontroly správného chodu všech zařízení a systémů bloku při různých hodnotách výkonu a provozních režimech. Testy byly dokončeny v srpnu 2016 15denní komplexní prověrkou při 100% výkonu, která potvrdila, že je blok schopen stabilního provozu bez odchýlení od projektových parametrů. Během zkušebního provozu vyrobil přes 2,8 TWh elektřiny.

Nejmladšímu z ruských do provozu uvedených reaktorů na Bělojarské JE byla 1. listopadu udělena cena Top Plant za rok 2016 v kategorii jaderné energetiky, kterou každoročně uděluje časopis POWER, nejstarší americký a zároveň jeden z předních světových energetických časopisů. Porotu zaujala víceúčelovost reaktoru, která zahrnuje výrobu elektřiny, spalování plutonia a dlouhožijících transuranů obsažených v použitém jaderném palivu a produkce radioizotopů, i role reaktoru BN-800 v uzavírání jaderného palivového cyklu.

Podle názoru odborníků představují rychlé reaktory, mezi něž patří i BN-800, značný přínos pro udržitelný rozvoj jaderné energetiky. Umožňují podstatně rozšířit palivovou základu využitím uranu 238, který představuje přes 99 % přírodního uranu, a snížit objem radioaktivních odpadů díky opakovanému přepracovávání požitého jaderného paliva.

Nejde o jediný významný milník v jaderné energetice, kterého se podařilo v poslední době ruským technikům dosáhnout. Dne 26. října 2016 dosáhl plného výkonu světově první reaktor generace III+ v ruské Novovoroněžské JE. K zahájení fyzikálního spouštění nového bloku došlo v květnu letošního roku, energetické spouštění začalo 5. srpna a během 145 dnů postupně stoupal jeho výkon až na 100 %. Povolení k zahájení zkušebního provozu bylo uděleno začátkem září 2016.

Reaktor, který představuje 6. blok Novovoroněžské JE (1. blok Novovoroněžské JE-2) s reaktorem VVER-1200 se vyznačuje maximální úrovní bezpečnosti provozu a

plně odpovídá všem pofukušimským požadavkům, mezinárodním normám a doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Jeho hlavní předností je vyvážená kombinace aktivních a pasivních bezpečnostních systémů. Konkrétně používá systémy pasivního odvodu tepla z reaktoru, rekombinátory vodíku a lapač roztavené aktivní zóny, které nemají ve světě srovnání a které nevyžadují napájení elektřinou ani zásah obsluhy. Podle tohoto projektu budou stavět bloky i v dalších zemích, s nimiž má Rosatom uzavřené kontrakty.

Novovoroněžská jaderná elektrárna je jediná svého druhu na světě, protože všechny její bloky jsou pilotní. Je zde možné vidět kompletní vývojovou linii reaktorů typu VVER od prototypů VVER-210 a VVER-365, přes pilotní dvojici bloků VVER-440 a pilotní blok VVER-1000, až po nejmodernější bloky VVER-1200. Podle odhadu společnosti Rosenergoatom (provozovatel ruských jaderných elektráren) vyrobí Novovoroněžská JE v roce 2016 16,2 TWh elektřiny, přičemž 6. blok se bude podílet 2,2 TWh.
 
Publikováno: 7. 11. 2016 | Počet přečtení: 1019