Kam o státním svátku? Třeba do muzea...
Zatímco většina institucí, provozoven a obchodů má ve dnech státních svátků zavřeno, některé naopak tyto dny vybízejí k návštěvě a připravily na ně i speciální programovou nabídku. K nim patří i Národní technické muzeum v Praze na Letné.
Na státní svátek 17. listopadu je pro návštěvníky NTM v Praze připraven program zahrnující např. přednášky o hradech Karla IV. a stavitelství jeho doby. Malí návštěvníci si mohou postavit hrad z kostek či pohrát si v edukačním koutku výstavy. Spoustou aktivit naleznou také v právě zahájené nové výstavě Člověk a telefon, která potrvá až do 30. dubna 2017. Speciální tématická výstava mapuje historii telefonu, ale především umožní návštěvníkům vyzkoušet si, co všechno dnešní přístroje umí, jak nám telefony změnily život a také předvídá, co ještě vývoj těchto technologií přinese. Výstava rovněž připomíná několik letošních výročí: 140 let od zapsání patentu Alexandra Grahama Bella, 25 let od doby, kdy do ČR přišel internet a 20 let od masového rozšíření mobilních telefonů u nás.
Velcí i malí návštěvníci mohou jednotlivé funkce telefonů a komunikačních technologií nejen vyzkoušet, ale také dobře poznat díky velkému množství hravých aktivit. Čeká naně funkční historická telefonní ústředna či poštovní schránka, ze které mohou poslat pohlednici, z nejrůznějších aparátů se mohou dovolat jinému příjemci ve výstavě ši zaslat SMS se svým vzkazem do budoucnosti. Svůj smartphone mohou připojit k 3D brýlím a zažít novou virtuální realitu. Systém internetu věcí (IoT), jeho současné využití i předpoklad budoucích možností, přibližují další nástroje určené nejen dětem: správa parkoviště autíček, měření pitné vody v barelu, komunikace s elektroměrem apod. Návštěvníci mají mimořádnou možnost seznámit se s chytrým autem vybaveným zařízením Mojio, či zažít náročné pracovní podmínky telekomunikačního technika simulované za pomoci 3D brýlí.
Historický vývoj telefonů dokumentují poklady ze sbírek NTM: např. Bellův telefon z roku 1884 nebo Siemensův z roku 1890, dále telefon z kanceláře Františka Ferdinanda d´Este ze zámku Konopiště nebo luxusní telefonní přístroj Priteg se slonovinovým sluchátkem (ten si zahrál v roce 1942 ve filmu Vlasty Buriana Zlaté dno). Zachycen je vývoj stolních telefonních stanic až do 80. let20. století.
Další unikátní příležitost nahlédnout do české historie prostřednictvím dochovaných technických unikátů se naskytne koncem listopadu, kdy mají návštěvníci muzea možnost poznat, kde stoloval při svých cestách císař František Josef I., prezident T.G. Masaryk nebo Edvard Beneš. Při příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. (21. listopadu 1916) zpřístupní muzeum ve dne 22. až 27. listopadu interiér jídelního vozu císařského dvorního vlaku, vyrobeného v roce 1891 v továrně Františka Ringhoffera na Smíchově. "Další z kolekce vozů: salónní vůz Františka Ferdinanda d´Este z roku 1909, vůý barona Adolpha von Rotschilda z roku 1906 a salónní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, budou patřit k tomu nejcennějšímu, co bude k vidění v prostorách budoucího Železničního muzea, které se připravuje na Masarykovo nádraží," uvedl ředitel Železničního muzea Michal Novotný.
Salónní vlak sloužil Františku Josefovi I. a po něm jej používal i jeho následovník císař Karel I. Jídelní vůz, který se dochoval jako jediný z osmi vozů soupravy, přešel v roce 1920 do majetku nového československého státu. Souprva měla původně tmavě zelenou barvu. Současný modrý nátěr získal jídelní vagón pro zařazení do prezidentského vlaku T.G. Masaryka, kdy došlo i k úpravám interiéru v souvislosti s demokratizací etikety stolování - členové vlády mohli stolovat přímo s prezidentem.