asseco Aimtec murr

Unikátní vědecké centrum na ČVUT

Vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze založili výzkumné centrum Artificial Intelligence Center (AI Center). Středisko, které navazuje na činnost Centra agentních technologií při katedře počítačů, je financováno z amerických vládních agentur, projektů agentury GAČR, evropských výzkumných projektů, ale i od průmyslových partnerů, jako jsou např. CISCO Systems, Google, Foxconn nebo Procter & Gamble

 
Hlavním posláním centr bude základní i aplikovaný výzkum v oblasti umělé inteligence, průmyslové spolupráce a transferu technologií umělé inteligence. Tým celkem 35 vědců a doktorandů se v nově založeném centru zabývá problematikou teorie her, multiagentními simulacemi, inteligentním plánováním, strojovým učením, aplikacemi umělé inteligence ve výpočetní robotice a dronech, inteligentními dopravními systémy budoucnosti (od leteckého provozu až po cyklistiku) nebo kybernetickou bezpečností a ochranou kritických infrastruktur. Pro každou z uvedených oblastí byla vytvořena zvláštní výzkumná skupina. Jak uvádějí webové stránky nově vytvořeného výzkumného centra, pracují v něm soustředění výzkumníci na více než desítce výzkumných a vývojových projektů, které se zabývají fundamentálními teoretickými otázkami a vývojem unikátních algoritmů svého druhu zaměřených na tuto oblast a rovněž implementací špičkových praktických systémů umělé inteligence.

Zakladatel AI Centra a vedoucí katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Michal Pěchouček ke vzniku nového pracoviště říká: „Chceme navázat na technologické úspěchy Centra agentních technologií, které je známé jednou z nejrozsáhlejších výzkumných spoluprací s americkými obranými složkami ve střední Evropě, ale i efektivním partnerstvím s průmyslem a zakládáním úspěšných startupových společností. Výzkumně se však pracoviště za poslední léta výrazně rozrostlo a jeho význam zdaleka přesahuje multiagentní systémy. Synergie dílčích témat umělé inteligence zároveň dává odborníkům možnost stavět rozsáhlé systémy a řešit komplexní problémy.“
 
Publikováno: 23. 11. 2016 | Počet přečtení: 782