Do vesmíru se podívá krteček i nebožtíci
Půl století od první výpravy člověka do kosmu se na naši planetu shůry podívaly už desítky kosmonautů a na orbitálních dráhách krouží bezpočet lidmi stvořených satelitů. A teď poletí do vesmíru i "náš" krteček.
Populární postavička animovaných příběhů z dílny Zdeňka Millera se do kosmu poprvé vydala ve filmu Krtek a raketa v roce 1966, tedy právě v době, kdy se tam dostali první kosmonauti. Nyní se krtek, resp. jeho figurka vypraví do kosmu „in natura“. Na předposlední misi raketoplánu Endeavour ho sebou vezme astronaut Andrew Feustel, jehož manželka má české předky. Ke svému českému původu se přihlásil už na své předchozí kosmické misi v květnu 2009, kdy vzal na cestu k Hubblovu dalekohledu výtisk Nerudových „Písní kosmických“.
Kromě živých bytostí se však nyní už do kosmu mohou vypravit ke svému poslednímu odpočinku i nebožtíci. Tuto možnost nabízí americká firma Space Services Inc., která umožňuje dopravu malého vzorku kremačního popela (kapslí zhruba o velikosti rtěnky) na oběžnou dráhu kolem Země, na Měsíc, nebo do hlubokého kosmu. První „kosmický pohřeb“ se konal v dubnu roku 1997, kdy na palubě modifikované rakety Pegasus cestovaly vzorky popela 24 lidí - obíhala kolem Země až do roku 2002. Mezi prvními slavnými nebožtíky, kteří dostali trochu svého popela do kosmu byli např. tvůrce Star Treku Gene Roddenberry nebo guru psychedelické generace beatniků 60. let Timothy Leary. Druhý kosmický pohřeb dopravil v létě 1999 prostřednictvím sondy Lunar Prospector na měsíční povrch poblíž jižního lunárního pólu vzorek popela Dr. Eugena Shoemakera, po němž je pojmenována i jedna ze známých komet. Kapsle naplněné podle zákazníkova přání jedním nebo 7 gramy ostatků, mohou vedle vědeckých zařízení na palubě kosmických sond obíhat kolem Země až 156 let, pak se vrátí do atmosféry v podobě padajících hvězd. Klienti si mohou na svou kapsli nechat vyrýt jméno zesnulého a osobní poselství. Ne vždy se ovšem podobná věc podaří, jak ukazuje příklad ze srpna roku 2008, kdy se při nezdařeném startu rakety Falcon 1 stalo obětí i 208 pouzder s popelem nebožtíků, které měly cestovat s raketou jako sekundární náklad. Tuto pozoruhodnou službu - vložení popela zesnulých do kosmického prostoru – lze ovšem zařídit i u nás. Nabízí ji litoměřická pohřební služba Auriga, která je členem mezinárodní federace thanatologů -FIAT/IFTA.