asseco Aimtec murr

UR představuje novou éru bezpečnostních pravidel pro roboty

Po nedávném vystoupení jednoho ze zakladatelů dánské firmy Universal Robots (UR) Esbena Østergaarda na konferenci nakladatelství Economia Práce 4.0, se českému zastoupení UR podařilo zajistit do ČR návštěvu další významné osobnosti z řad špičkových expertů předního výrobce kolaborativních robotů. Prezentovat problematiku tvorby standardů v oblasti robotiky přijela Roberta Nelson Shea, Global Technical Compliance Officer ve společnosti Universal Robots.

 
Dáma, které má ve firmě UR na starosti otázky související se standardizací, působí v oblasti robotiky už více než tři desetiletí a podstatnou část této doby - plných 23 let vykonávala funkci předsedkyně Komise pro robotickou bezpečnost ANSI/RIA R15.06, což je instituce zabývající s tvorbou standardů pro průmyslové roboty.

„Jsem advokátka globální harmonizace bezpečnostních pravidel, které by měly přispět k redukci nákladů na design, konstrukci, výrobu i shodnost robotů. Mým posláním je demytizovat roboty a ujistit partnery, že bariéry jejich nasazování jsou prolomeny. Opravdu to nejsou žádní Terminátoři,“ uvedla Roberta Nelson Shea při pražském setkání, kde seznámila s problematikou tvorby standardů a pravidel vymezujících bezpečnou výrobu a používání robotů. Ta s nástupem nové generace nového typu kolaborativích robotů (tzv. kobotů) určených pro přímou spolupráci s lidmi, dostávají nový význam a procházejí řadou změn, protože dosavadní bezpečnostní předpisy týkající se robotů byly koncipovány především pro velké průmyslové roboty a novým typům již plně nevyhovují. Nové předpisy proto musejí vycházet ze současné situace, a při zachování hlavního pravidla, že robot nesmí v žádném případě způsobit zranění člověka, vymezit podmínky pro nasazení robotů přímo spolupracujících s lidmi už bez tradičních ochranných klecí a dalších technických prostředků, které dosud nasazování robotů značně komplikovaly. Také vzhledem k tomu, že vyhovět extrémně přísným požadavkům na bezpečnost (které však už pro lehké inteligentní roboty postrádají smysl) bylo velmi náročné a nákladné. To omezovalo robotizaci prakticky výlučně na velké firmy, které byly schopné investovat nejen do robotů, ale i zajištění příslušných požadovaných bezpečnostních opatření. Současný trend i řešení bezpečnosti pro roboty nové generace, kteří jsou navíc rovněž levnější, umožňuje nástup robotů do služeb i menších a středních firem, kde robotizace a automatizace tvoří významný faktor ve strategii Průmyslu 4.0.

Komplexnější zprávu o tomto tématu přineseme v lednovém vydání TechMagazínu a rozhovor s paní Roberta Nelson Shea také v časopisu Robotic journal.
 
Publikováno: 9. 12. 2016 | Počet přečtení: 906