Model českého pavilonu z EXPO 2015 je v NTM
Národní technické muzeum převzalo dnes do svých sbírek model českého pavilonu z EXPO 2015, které se konalo v italském Miláně. Na slavnostním předání byli přítomni: generální ředitel NTM Karel Ksandr, ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel a jednatel firmy Koma Modular Stanislav Martinec. Modely pavilonů ze světových výstav obohacují tradičně sbírky muzea.
Pavilon navrhli brněnští architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof v rámci spolupráce se společností KOMA Modular z Vizovic. Ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel uvedl: „Model pavilonu z výstavy EXPO z Milána bude zařazen do sbírky architektury Národního technického muzea. Dostane se tak po bok modelů realizovaných i nerealizovaných staveb pro světové výstavy v minulosti. Jako příklad z této sbírky lze uvést doslova funkcionalistickou perlu - model pro výstavní pavilon pro výstavu v Paříži v roce 1937, který ve své době vzbudil neobyčejnou pozornost jako lehká a nesmírně elegantní stavba ze skla zrcadlící se v řece Seině. Model je dnes ozdobou stále expozice Architektury, stavitelství a designu v hlavní budově NTM. Do sbírky náleží i řada dalších návrhů výstavních pavilonů pro světové výstavy od architektů Josefa Gočára, Bohuslava Fuchse, Ladislava Machoně a řady dalších slavných architektů.“
Historie pořádání pravidelných světových výstav se píše již od roku 1851. Ocenění českého pavilonu ze světové výstavy EXPO 2015 bronzovou medailí za architekturu a použitou technologii výstavby dokazuje světu, že Česká republika je významnou zemí v oblasti stavitelství a využívání nových technologií. Jde o první ohodnocený pavilon v období samostatné České republiky. U návrhu pavilonu využili architekti nejmodernější 3D vizualice a referenční příklady. Model v měřítku 1:50 o rozměrech 1400 x 500 mm, podsvícený, s krytem a podstavcem, vytvořila firma ADC Studio.
Národní technické muzeum v červenci 2015 v českém pavilonu v Miláně realizovalo ve spolupráci s Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR výstavu „Česká věda bojuje s viry“ v ojedinělém instalačním pojetí výtvarníka Jáchyma Šerých inspirovaném tvarem fullerenu, molekuly z uhlíkových atomů.