asseco Aimtec murr

Tablety přežily testy letu do vesmíru

Dosud v nejextrémnějším testu vyzkoušela společnost Panasonic své odolné tablety Toughpad a handheldová zařízení. Za plného provozu letěly 34 km do blízkého vesmíru a vrátily se zpátky na Zem rychlostí převyšující 400 km.h-1.

 

Odolné notebooky Toughbook a tablety a handheldová zařízení Toughpad jsou určeny pro práci v exteriérech bez ohledu na okolní podmínky. Aby se zajistilo, že plně odolná zařízení obstojí v náročném prostředí, testuje se u nich odolnost vůči otřesům, pádu a vibracím, a navíc jsou navržena tak, aby odolala vodě, prachu a extrémním teplotám. Tentokrát ale zařízení prošla extrémním testem.

Handheldové zařízení Toughpad FZ-N1 a tablet FZ-G1 byly zavěšeny na meteorologickém balónu v obklopení kamer, které celou cestu natáčely. Ve dvou samostatných letech byly vyslány do 34 000 metrů vzdáleného blízkého vesmíru. Zařízení musela přežít teplotu -67 °C, než balón explodoval a vymrštil je zpátky na Zem rychlostí přes 400 km.h-1.

„Víme, co naše zařízení vydrží, ale ani naši techničtí experti si nebyli jistí, zda tablety Toughbook obstojí v tomto extrémním testu,“ říká Jan Šplíchal, marketingový manažer divize Panasonic Computer Product Solutions. „Dostaly se třikrát výš, než je normální letová výška tryskáče, a hodně nad Armstrongovu linii, kde už lidé bez skafandru nepřežijí. Poté spadly zpátky na zem. Kromě několika odřenin a škrábanců byla obě zařízení v dokonale provozuschopném stavu a nahrávání stále běželo.“ 

Vypuštění těchto zařízení Panasonic Toughpad měl na starosti Dr. Chris Rose a Dr. Alex Baker ze Sentintospace. Firma se specializuje na posílání a filmování objektů v blízkém vesmíru a v rámci mimozemské reklamní kampaně tam vyslala také medvídka společnosti Specsavers a přenosnou televizi pro hudební video Kelvina Jonese. Celé to probíhá tak, že tým nachystá balón a zátěž, spočítá letovou dráhu, získá od Úřadu pro civilní letectví potřebné povolení a následně zátěž sleduje a po pádu na Zem ji opět vyzvedne.

 

 

„Vyslání tabletů Toughpad do blízkého vesmíru pro nás představovalo dosud tu největší výzvu,“ říká Chris Rose. „Když balón exploduje, zátěž se vymrští zpátky na Zem a z pádu se pořídí krásný záznam. Na chvíli jsem nemohl uvěřit tomu, že zařízení extrémní podmínky v blízkém vesmíru přežijí. Ale oba přístroje beze zbytku dostály své pověsti.“

Tato zařízení se používají v celé řadě různých odvětví a služeb, včetně armády, záchranného systému, logistiky, maloobchodu, služeb a přepravy.

Pokud chcete vidět zařízení Panasonic Toughpad na cestě do blízkého vesmíru, podívejte se na: http://computers.panasonic.eu/toughpad-mission-space

 
Publikováno: 31. 1. 2017 | Počet přečtení: 711