asseco Aimtec murr

Merkur v nové herně NTM

Národní technické muzeum (NTM) otevřelo prvním únorovým dnem novou Hernu Merkur, která je určena malým i velkým návštěvníkům pro odpočinek, zábavu a poučení. V herně, která se nalézá u expozice Hornictví a Hutnictví, jsou vystaveny modely z Merkuru související s hornickou a hutnickou tematikou - rypadlo, těžní věž nebo vagony na přepravu na uhlí.

 

Modely Národnímu technickému muzeu zapůjčil sběratel a propagátor kovových stavebnic Jiří Mládek, který uvedl: „Po všem svém pátrání ohledně historie stavebnice Merkur a díky praktickým zkušenostem, postavil jsem z něj skoro 5 tun modelů, jsem došel k názoru, že Merkur je svou jednoduchostí, minimální četností součástek a tvarově prostorovou propracovaností českým národním pokladem a kulturně-technickým odkazem.“

O historii stavebnice se mohou zájemci více dozvědět z filmu, který se promítá přímo v herně. Stavebnice začala být vyráběna v roce 1925 v Polici nad Metují a výroba zde běží bez přerušení dodnes. Český patent Jaroslava Vancla byl založen na přesném dodržování rozměrů. Novinkou bylo lakování součástek, takže stavebnice byla přesná a barevná. Merkur byl zpočátku luxusní stavebnicí, přesto se postupně stal fenoménem, oblíbenou konstrukční hrou, která poskytuje neomezené možnosti pro tvorbu nových řešení a pomáhá rozvíjet technické dovednosti dětí i mládeže. Neobvyklé možnosti využití Merkuru dokládá také světově proslulý vynález způsobu výroby měkkých kontaktních čoček, který uskutečnil chemik Otto Wichterle v roce 1961 právě za pomoci této stavebnice. Návštěvníci muzea mají možnost si prohlédnout Wichterleho čočkostroj v expozici Chemie kolem nás.

Návštěvníci si v nové herně kromě stavění z Merkuru mohou zahrát na počítači interaktivní hru s hornickou tematikou, menší děti potěší např. projekce oblíbených večerníčků a možnost postavit si věž nebo zeď z velkých papírových kostek.

 
Publikováno: 2. 2. 2017 | Počet přečtení: 707