rossleor asseco murr

Němečtí strojaři neočekávají komplikace z politických změn

„Německé strojírenství nepředpokládá negativní dopad odchodu Británie z EU, ani že by jeho vývoz výrazněji zasáhla ochranářská obchodní politika deklarovaná novým americkým prezidentem," uvedl v rozhovoru pro Südwest Presse šéf německého strojírenského svazu VDMA Carl Martin Wecker.

 
Podle jeho slov německé firmy neočekávají, že by se tomuto sektoru v dohledné době postavily v USA do cesty významnější obchodní bariéry, protože jejich strojírenská produkce nemá téměř žádnou americkou konkurenci. Důvodem, proč se podle něj není potřeba obávat ani dramatického dopadu brexitu je, že „průmyslová základna už v Británii není natolik silná, aby tam byla pro německé stroje významnější poptávka".

VDMA minulý měsíc představila prognózu vývoje v odvětví, v níž předpokládá pro letošní rok zhruba 2% nárůst celkových tržeb německých strojírenských firem na 224 mld. eur. U vývozu, který se na celkových tržbách sektoru podílí zhruba čtyřmi pětinami, predikuje VDMA také oživení vývozu do Ruska nebo Indie, obezřetní jsou však analytici vzhledem k nejasnému hospodářskému vývoji ve výhledu exportu do Číny a do USA, které jsou pro německé strojírenství největším exportním trhem - na strojírenském vývozu se podílejí 11 %, což představuje roční tržby asi 18 mld. eur (486 mld. Kč).
 
Publikováno: 10. 2. 2017 | Počet přečtení: 709