asseco Aimtec murr

České čtvrtstoletí na internetu

Právě před 25 lety, ve čtvrtek 13. února 1992, se naše země, tehdy ještě jako součást Československa, poprvé oficiálně připojila k Internetu. Ke zmíněnému historickému okamžiku došlo v posluchárně číslo 256 ČVUT v Praze, kde se k budoucí světové „síti sítí“ připojil nepočetný tým odborníků z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

 
Hlavním iniciátorem prvního připojení byl před 25 lety Jan Gruntorád, současný ředitel sdružení CESNET. Připojení se zprovoznilo pomocí pronajatého pevného telefonního okruhu, který vedl z dejvického kampusu ČVUT do výpočetního centra Univerzity Jana Keplera v rakouském Linci.

Připojeným zařízením byl sálový počítač IBM 4341. Československo se stalo 39. zemí připojenou k Internetu. Počítač byl připojen rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu, tedy řádově tisíckrát nižší, než dnes většina z nás využívá doma nebo v práci, a milionkrát nižší, než v současnosti nabízejí nejrychlejší vědecko-výzkumné infrastruktury. „Když jsme vše propočítali na české reálie, vyšlo nám, že poslání jednoho e-mailu by nás vyšlo zhruba na 1000 korun. Takže naše první úvahy o využití Internetu se nesly spíše v duchu podpory vědecké a výzkumné spolupráce,“ vzpomíná Jan Gruntorád. Tehdy samozřejmě ještě málokdo tušil, jaký ohromný rozmach Internet v příštích letech prožije.

Internet ovšem v době, kdy se k němu poprvé připojili čeští vědci, ještě zdaleka nebyl otevřeným prostředím, jak jej známe v dnešní podobě. K připojení byl nutný souhlas americké grantové agentury National Science Foundation (NSF), která provozovala a plně financovala tehdejší jedinou páteřní síť Internetu, přičemž podmínkou připojení bylo jeho výhradně akademické využití. Komerční provoz nebyl přípustný. Zástupce NSF Steven Goldstein se zúčastnil i aktu prvního oficiálního připojení a nyní si svou návštěvu v Praze zopakuje: na den přesně po čtvrtstoletí a na stejném místě, kde se Československo poprvé připojilo k internetu, se nyní u příležitosti výročí uskuteční slavnostní setkání. Ve spolupráci s ČVUT je pořádá CESNET, sdružení veřejných vysokých škol a Akademie věd ČR, které zajišťuje rozvoj stejnojmenné národní elektronické infrastruktury, určené pro vědu, výzkum a vzdělávání. Na akci vystoupí přední osobnosti českého i zahraničního Internetu a akademické sféry. „Pozvali jsme odborníky ze zahraničí, kteří nám s připojením pomáhali: dva zástupce Univerzity Jana Keplera v Linci, Wilfrieda Machteru a Günthera Schmittenera, anebo Boba Blokzijla, předsedu RIPE - otevřeného fóra podporujícího technický rozvoj Internetu. A také několik desítek kolegů z našich vysokých škol a ústavů akademie věd, kterým jsme Internet představili a vůbec poprvé prakticky předvedli,“ říká Jan Gruntorád.

Fakulta elektrotechnická ČVUT otevře tematickou výstavu unikátních počítačů ze 70. až 90. let minulého století a CESNET navíc v předsálí posluchárny umožní návštěvníkům zhlédnout nejzajímavější demonstrace z vlastního výzkumu v oblasti Internetu. Podrobnosti o setkání včetně programu lze najít na: https://25let.online zájemci mohou akci po registraci na webu navštívit osobně, anebo ji na uvedené adrese sledovat živě.
 
Publikováno: 13. 2. 2017 | Počet přečtení: 823