asseco Aimtec murr

Novinky pro studenou mikrobiální stabilizaci piva

Rostoucí poptávka po nových typech piv a ciderech různých chutí, zvýšenému exportu a kvůli požadavku na delší skladovatelnost si pivovary a ostatní výrobci uvědomují nutnost mít vysoce účinnou filtraci zajišťující mikrobiální stabilitu. Využívání klasických technologií pasterizace bývá nákladné, a ovlivňuje kvalitu a chuť konečného výrobku.

 

Na základě rozsáhlých výzkumů bylo prokázáno, že pivo ošetřené za studena, tj. filtrované hlukovými (PREPOR) a membránovými filtry (BEVPOR) si zachovává své žádoucí vlastnosti po celou dobu skladovatelnosti stočeného piva.

Studenou stabilizací nazýváme finální mikrobiologickou filtraci piva mikroporézní membránou, jejímž účelem je odstranění zbytkových kvasinek a typických mikroorganismů pro prodloužení skladovatelnosti. Klasickým a rozšířeným způsobem koncové stabilizace piva je pasterizace, která na rozdíl od mikrofiltrace neodstraní kvasinky nebo mikroorganismy, ale zahubí je pomocí tepla. Pasterizace též vyžaduje vyšší relativní spotřebu vody a energie. Studená stabilizace tak představuje pro pivovary a minipivovary výhodnější postup ochrany piva.

Proto Parker Hannifin vyvinul pro potřeby pivovarů a mikropivovarů pivní filtry BEVPOR BR, které jsou zacíleny na odstranění zbytkových kvasinek a mikroorganizmů. Kombinací filtračních vrstev a použitých materiálů nebo zvýšením filtrační plochy umožňují vysoký průtok piva. Nové filtry jsou rovněž odolnější před ucpáním, mají vyšší propustnost. Díky všem těmto vlastnostem tak tyto pivní filtry představují optimální řešení pro studenou mikrobiální stabilizaci piva a poskytují maximální provozuschopnost celého filtračního zařízení.

Společnost Parker ve spolupráci s firmou Bílek Filtry, připravila nejen nové BEVPOR BR filtry, ale i kompletní zařízení pro tuto studenou mikrobiální stabilizaci piva, které představí na veletrhu Pivo, Bier & Ale EXPO 2017 (23. – 25. 2. 2017 v Praze).

 
Publikováno: 17. 2. 2017 | Počet přečtení: 754