Všichni jsme výrobci emisí…
Kolik oxidu uhličitého vyprodukuje Američan v porovnání s Evropanem? A kolik emisí obnáší komunikace na Facebooku nebo chatování přes Skype? Společnost GE zveřejnila online aplikaci „How Much CO2 is created by“ vytvořenou designérem Davidem McCandlessem pro „převádění“ běžných denních činností na emise CO2.
Světový průměr emisí kysličníku uhličitého činí 7 tun na osobu. Pokud jde o obyvatele jednotlivých kontinentů, v žebříčku „výrobců CO2“ překvapivě vedou Australané se 30 tunami CO2 ročně na osobu, následují Severoameričané (28 t). Evropané jsou více umírnění: 15 t na obyvatele Velké Británie, ještě méně připadá na obyvatele Asie ("pouze" 3,3 t na jednoho Číňana) a Afriky (1 t na obyvatele Malawi).
Můžeme říci: vypočítej, kolik CO2 vyprodukuješ, a já ti řeknu, jaký jsi. Stačí navštívit stránku http://visualization.geblogs.com/visualization/co2/, kde získáte přístup k velkému množství informací o tom, jaký mají naše každodenní činnosti dopad na produkci emisí CO2. například odeslat e-mail je ekologické. Do ovzduší se uvolní pouze 4 gramy CO2.
Také je zde ke stažení aplikace, která umožňuje vytvořit si vlastní osobní klasifikaci na základě množství vyprodukovaných emisí. Čeho byste byli ochotní se vzdát, abyste snížili množství oxidu uhličitého?
Několik příkladů, kolik CO2 se uvolňuje při vykonávání nejběžnějších činností:
Technika a Internet: Velmi nízké emise se uvolňují při hodinovém sledování televize s úhlopříčkou 15 palců (pouze 34 g CO2), 76 g, pokud jde o televizi s úhlopříčkou 28“, a v případě plazmové TV o velikosti 42“, jde o 220 g. Minutový hovor z mobilního telefonu představuje 57 g CO2.
Skype vyprodukuje každý rok 24 milionů tun CO2, o něco lépe je na tom Facebook se svými 13,6 tunami. Jedno vyhledávání na internetu z notebooku produkuje 0,2 g CO2. Odeslání e-mailu představuje pouze 4 g CO2, ale pokud je příloha velká, zvýší se až na 50 g. Celkově vyprodukuje Internet každoročně 300 milionů tun emisí tohoto skleníkového plynu.
Domácnost: Výrobou jedné nákupní tašky z recyklovaného papíru vznikne pouze 12 g CO2, 83 kg emisí vypustíme za rok během vysávání našeho domu. Jedna obyčejná žárovka má ročně na svědomí 500 kg oxidu uhličitého, zatímco energeticky úsporná žárovka pouze 90 kg.
Jídlo a nápoje: Jedna láhev vody ze zdroje blízkého našemu bydlišti představuje 110 g CO2. Oproti tomu voda stáčená do lahví a přivážená z větší vzdálenosti odpovídá 160 g a láhev vody importované ze zahraničí až 215 g.
Při výrobě jednoho hamburgeru se vyprodukuje 2,5 kg oxidu uhličitého, u vegetariánského burgeru je to o něco méně - 1 kg - stejně jako u bochníku chleba, 6 vajec pak znamená 1,8 kg emisí. Až 720 g má na svědomí láhev mléka, 12 kg cihla sýra, téměř kilogram pak jedna láhev dovezeného piva.
Společenské záležitosti a sport: Svatba se stovkou hostů se podílí na zvýšení emisí pěti tunami CO2, zatímco při svatbě ve velkém stylu s 300 pozvanými dosáhneme snadno až 85 t.
Jeden fotbalový zápas vyprodukuje 820 t CO2, mistrovství světa ve fotbalu v roce 2010 skončilo podle propočtů tvůrců zmíněné statistiky s výsledkem 2,8 milionů tun emisí tohoto skleníkového plynu.
Cestování: Let z New Yorku do Miami představuje 193 kg CO2 na osobu, z New Yorku do Londýna 610 kg na osobu. Každý den je všemi lety po evropském nebi vypuštěno 560 000 t CO2. Všechny světové lety mají denně na svědomí 670 milionů t oxidu uhličitého. Jedna noc v hotelu nás přijde na 25 kg oxidu uhličitého.
Jak dosáhnout nulové emise? (Obr. jablka)
Jablko, které vyroste na vaší jabloni, představuje nulové emise ve srovnání s tuzemským jablkem, které si koupíte v supermarketu (80 g CO2), a jablkem dovezeným ze zahraničí (150 g). Ani sušení prádla venku na šňůře na místo v sušičce či koupání ve vodě ohřáté solární energií neprodukuje žádné emise oxidu uhličitého.