rossleor asseco murr

Elza pomáhá zachraňovat cenné archiválie

Předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Petr Očko předal předposlední únorový týden řediteli odboru archivní správy a spisové služby MVČR Jiřímu Úlovci výsledek aplikovaného výzkumu, jímž je prototyp softwarového řešení pro elektronické zpracování archiválií (ELZA). Na trh tak míří prototyp unikátního českého softwaru pro správu archiválií.

 
„ELZA je jedním z pilířů probíhající technologické inovace českého archivnictví. Je plně srovnatelný s obdobnými systémy v zahraničí, v některých ohledech je dokonce překonává,” uvedl Martin Bunček, místopředseda TA ČR. Softwarové řešení ELZA slouží k tvorbě archivního popisu, který umožňuje odborné veřejnosti orientovat se v archiváliích a objednávat je k nahlížení ve studovnách archivů. Umožňuje však také pracovat s digitálními kopiemi archiválií zpřístupňovanými dálkovým přístupem. Řešení bylo vytvářeno na základě nových pravidel pro zpracování archiválií, které umožnily standardizaci archivního popisu v souladu s mezinárodními normami a tím i výměnu dat mezi paměťovými institucemi doma i v zahraničí.

Řešení projektu se zúčastnilo několik firem a produkt je připraven k implementaci na různých pracovištích archivů v ČR. V první fázi bude uvolněn pro další vývoj s omezenou licencí a po skončení druhé etapy bude uveden na trh pod otevřeným kódem. Technologická agentura zve i nové dodavatele, aby se zapojili do navazujícího vývoje aplikace ELZA v rámci projektu v programu BETA2 s pracovním názvem ELZA+. Archivy se mohou do tohoto vývoje zapojit účastí v pracovní skupině. Jednotlivé instituce tím získají možnost spoluurčovat a specifikovat nové požadavky v oblasti dalšího vývoje aplikace. Bližší informace jsou uvedeny na stránce projektu http://elza.tacr.cz

Projekt veřejné zakázky na služby v aplikovaném výzkumu a vývoji byl realizován s využitím inovativního přístupu tzv. předkomerčního zadávání veřejných zakázek (pre-commercial public procurement - PCP). Zadávání veřejných zakázek v předobchodní fázi představuje fázované zadávání zakázek na služby v oblasti výzkumu a vývoje, které zahrnuje sdílení rizik a zisků za tržních podmínek, kdy několik podniků vyvíjí v konkurenčním prostředí nová řešení odpovídající potřebám veřejného sektoru ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. Metoda PCP se aplikuje buď při hledání zcela nových řešení, která na trhu ještě neexistují, nebo při vylepšení stávajících, avšak nedostatečných řešení, u nichž je nutný další výzkum a vývoj.
 
Publikováno: 27. 2. 2017 | Počet přečtení: 786