asseco Aimtec murr

Soumrak DVB-T ve starém formátu se opět přiblížil

Od tohoto týdne, řečněji řečeno dnem 1. března, byla zahájena další etapa digitalizace TV vysílání v Česku, tzv. přechodová fáze, tedy souběžné vysílání ve formátu nového DVB-T2 a současného DVB-T(verze 1). Souběžné vysílání poběží zhruba čtyři roky a poslední z kanálů přenášejících TV signál ve standardu DVB-T (1) by měl být vypnut 1. února 2021.

 
Definitivní konec stávajícího vysílání musí ještě schválit vláda. To platí i pro přechodovou fázi souběžného duálního vysílání na současné DVB-T síti a na nové DVB-T2.
Úplný konec dosavadního formátu má tedy nastat za čtyři roky, což by mělo poskytnout divákům dostatečný čas na přípravu, aby vyměnili své starší TV přijímače nebo je adaptovali na nový standard, během té to doby bude fungovat souběžné vysílání. Některé televizory, zejména přístroje poslední generace, jsou však schopné přijímat vysílání ve formátu DVB-T2 již nyní - obvykle jsou označeny symbolem potvrzujícím oficiální certifikaci pro tuto normu a podporují formát DVB-T2 a kodek HEVC (h.265). Pozemní TV signál v novém formátu je zatím šířen jen v Praze a okolí, a to prostřednictvím vysílačů Praha Žižkov a Cukrák na 31. kanálu. Ty postupně doplní dalších 24 oblastí a do konce letošního roku by měly vzniknout dvě až tři přechodové sítě, které budou vysílat dva až tři roky souběžně se stávajícími multiplexy, přičemž ve finále se počítá s vytvořením šesti vysílacích sítí místo dosavadních čtyř multiplexů v DVB-T(1) a celkově bude přechodovou sítí pokryto téměř 98 % populace ČR, kde je nyní podle informací ČTK podíl pozemního digitálního vysílání v tuzemských domácnostech přes 58 %, téměř 28 % přijímá TV signál přes satelit a téměř čtvrtina (23 %) má doma kabelové připojení nebo internetové IPTV.
Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s (i když v reálném provozu bude zřejmě o něco nižší), což do něj umožňuje umístit ca čtyři vysílací TV kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo až 12 ve standardním (cca 2,5 Mbit/s). Takže hlavním přínosem nového digitálního vysílání by měla být právě širší nabídka TV pořadů ve vysokém rozlišení, při snížení celkového počtu vysílacích frekvencí pozemního TV přenosu, kdy bude uvolněno pásmo 700 MHz využívané dnes televizí pro datové služby mobilních operátorů.
 
Publikováno: 3. 3. 2017 | Počet přečtení: 761