rossleor asseco murr

Obří zakázka pro ZVVZ

Milevská strojírenská společnost ZVVZ GROUP se bude podílet na stavbě nejmodernějšího neutronového centra v Evropě, které vyroste ve švédském Lundu. Za téměř 127 mil. korun bez DPH do něho dodá kompletní vzduchotechniku, která zajistí ventilaci kancelářských, provozních i technických místností a zároveň si poradí také s výbušnou a toxickou atmosférou v laboratořích výzkumného centra.

 
„Jde o atraktivní zakázku v oblasti mimo jadernou energetiku, která je pro nás svou prestiží srovnatelná snad jen s obdobným kontraktem z roku 2006 pro výzkumné centrum CERN ve Švýcarsku. Tehdy šlo o komplexní dodávku vzduchotechnických systémů. Rozsahem je ale větší a zaplní nám projekčně významnou část kapacit v tomto a příštím roce,“ říká Zdeněk Klukáček, ředitel úseku Jaderná energetika, větrání a klimatizace společnosti ZVVZ-Enven Engineering.

Součástí zakázky, na níž se bude výrobně podílet rovněž sesterská společnost ZVVZ MACHINERY, je dodání celého systému HVAC, tedy vytápění, ventilace a klimatizace, a dále vzduchotechnických rozvodů, filtračních stanic, ventilátorů a vzduchotěsných uzávěrů. „Použijeme certifikované segmenty našich zařízení, která standardně dodáváme do jaderných elektráren. Navíc se na projektu podílíme i jako spolutvůrci Detail Designu spolu s ÚJV Řež a jeho divizí Energoprojekt Praha. Ta je zároveň tvůrcem Basic Designu. Naši projektanti zde uplatní své bohaté zkušenosti z projektování vzduchotechnických systémů jaderných elektráren,“ uvedl ředitel.

Holding ZVVZ GROUP je subdodavatelem společnosti Nuvia z Třebíče, která je členem mezinárodní skupiny Nuvia Group. Ta je v tomto kontraktu generálním dodavatelem, když ve výběrovém řízení získala tři ze čtyř zakázek v hodnotě za víc než 300 milionů Kč. Dvě zakázky představují dodávku technologie primárního a sekundárního vodního chlazení, třetí pak právě vzduchotechniku, o jejíž dodání se postará ZVVZ. „Zároveň probíhají další jednání o rozšíření spolupráce a našich činností v rámci výstavby tohoto mezinárodního centra,“ dodal Zdeněk Klukáček.

Výstavba ESS (European Spallation Source - Evropský spalační zdroj neutronů) má trvat do roku 2025 a vyjde na 1,8 miliardy eur (asi 48,6 mld. Kč). V Lundu díky tomu vyroste multidisciplinární výzkumné centrum založené na nejvýkonnějším zdroji neutronů na světě. První neutrony se očekávají na konci roku 2019. Úvodní strategický mítink účastníků projektu k technickým i organizačním otázkám této obří zakázky se konal v lednu v Praze. Přítomni byli také představitelé Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR, který je oficiálním partnerem projektu za Česko.
 
Publikováno: 7. 3. 2017 | Počet přečtení: 852