asseco Aimtec murr

NUVIA bude opět měřit radioaktivní odpad

Dalších pět let budou české jaderné elektrárny používat pro měření odpadu know-how a měřicí systémy vyvinuté českou firmou NUVIA, která patří ve světě mezi lídry v měření a třídění potenciálně radioaktivního odpadu. Vyplývá to ze smlouvy podepsané mezi skupinou ČEZ a firmou NUVIA.

 
NUVIA provádí měření radioaktivního odpadu z jaderných elektráren Dukovany a Temelín od roku 2000. Za tu dobu prošlo měřicími přístroji firmy přes 22 000 t odpadu. Jako radioaktivní materiál se zpětně vrátilo méně než 5 %. „Naší kontrolou projde vše, co se vyváží z kontrolovaného pásma jaderné elektrárny, od železa a ocele přes kabely a stavební sutě až po plechovky od barev či rukavice použité při úklidu. Nejvíce problémové jsou filtry od větrání, vzduchotechniky a klimatizace a skelná vata. Kuriozitou byl celý strom, který prošel naším měřením,“ konstatuje Martin Pazúr, předseda představenstva firmy NUVIA.

Jde o jedinou firmu v ČR oprávněnou měřit potenciálně kontaminované materiály z jaderných elektráren před jejich případným uvolněním do životního prostředí. „Kromě toho, že dodavatel musí splnit všechny náročné legislativní požadavky, byla pro nás důležitá i předchozí dobrá zkušenost se společností NUVIA. Firma má zároveň dlouholetou praxi v měření různorodého materiálu u největších českých firem pracujících s radioaktivními látkami, účastní se řady zahraničních výzkumných projektů, a to jsou významné reference,“ konstatuje Petr Kopecký, vedoucí Útvaru odpady a dekontaminace společnosti ČEZ.

NUVIA se specializuje především na projekty pro jadernou energetiku a průmysl. V oblasti charakterizace radioaktivního odpadu vyvinula metodiky měření, měřicí zařízení i vyhodnocovací software, které používají jaderné elektrárny a výzkumné ústavy v ČR i v zahraničí. Jako jediná komerční firma z EU je součástí výzkumného programu evropských metrologických institucí European Metrology Research Programme (EMRP), který se zabývá vývojem celoevropských metodik na měření odpadů. V projektu má na starosti zpracování metodik a softwarových nástrojů pro charakterizaci, měření a vyhodnocení měření radioaktivního odpadu před jeho uvolněním do životního prostředí. V České republice spolupracuje na výzkumných projektech se Státním ústavem radiační ochrany i Českým metrologickým institutem.

Vyřazování jaderných elektráren z provozu

Velkým tématem blízké budoucnosti i v našich končinách bude takzvané vyřazování jaderných elektráren z provozu a nakládání s velkým množstvím radioaktivního odpadu. Jde o materiál, který musí projít měřením radioaktivity, aby mohl být následně správně zlikvidován nebo uložen.

NUVIA pro tyto účely vyvinula řadu měřicího vybavení. Nejpokročilejším je v současné době speciální zařízení SuperMUM, které je unikátní co do objemu měřeného odpadu i technologie stínění. „Běžně se jako stínicí materiál používá

olovo, my jsme použili přírodní materiál na bázi betonu s nízkým obsahem přírodní radioaktivity - a tuto technologii máme patentovanou. Přístroj může najednou změřit několikanásobně větší objem odpadu s velkou přesností, což má značný ekonomický význam právě u vyřazování elektráren z provozu,“ upřesňuje Pazúr. SuperMUM firma vyvinula v rámci společného projektu evropských metrologických institutů, a rok byl testován ve výzkumném středisku Evropské komise v Ispře v Itálii. Šlo o pilotní projekt, ale o jeho další využití už projevil zájem výzkumný ústav CIEMAT ve Španělsku. V současné době probíhá stěhování a instalace měřicího systému.

Česká technologie v nejmodernějším neutronovém centru na světě

Pozornost nejenom u odborné veřejnosti si firma získala z kraje tohoto roku, kdy uspěla v náročném výběrovém řízení na generálního dodavatele vodního chlazení a kompletní vzduchotechniky pro stavbu největšího neutronového centra na světě ve švédském Lundu. Zakázka v hodnotě 347 milionů korun se bude řešit tři roky. Svým praktickým využitím by mělo nové centrum překonat i slavný CERN. Hodnota zakázky přes 300 milionů korun je prozatím největší v historii firmy NUVIA. Důležité je i samotné zapojení naší republiky do projektu. Čeští vědci v rámci společného výzkumného programu dostanou možnost využívat neutronové centrum i pro vlastní výzkum.
 
Publikováno: 4. 4. 2017 | Počet přečtení: 803