Umělá inteligence ve službách průmyslu
ABB a IBM budou spolupracovat v oblasti průmyslových řešení s umělou inteligencí. V rámci strategické spolupráce se propojí stěžejní technologická řešení obou firem - digitální nabídka ABB Ability s kognitivními zkušenostmi internetu věcí IBM Watson.
Nová řada řešení, která jsou výsledkem společného vývoje obou firem, pomůže podnikům vypořádat se zcela nově s největšími průmyslovými výzvami, jakými jsou např. zvýšení kvality výroby, eliminace nežádoucích odstávek a zvýšení efektivnosti a produktivity průmyslových procesů. Představují přechod od současných propojených systémů sbírajících data k průmyslovým provozům a strojům, které využívají data k monitorování, analýze a optimalizaci řízení celého procesu. Tím pracovníkům v průmyslu pomohou eliminovat neefektivní procesy a nadbytečné úkony.
Přínos pro zákazníky bude pramenit z hlubokých odborných znalostí a rozsáhlého portfolia digitálních řešení ABB a zároveň ze zkušeností IBM v oblasti umělé inteligence, strojového učení a vertikálních vztahů v průmyslu. První dvě společná průmyslová řešení, která jsou založena společně na ABB Ability a systému IBM Watson, budou v reálném čase poskytovat kognitivní údaje o výrobním závodě a inteligentních sítích. „Pro zákazníky z průmyslu to znamená třeba prodloužení doby bezporuchového provozu a vyšší efektivnost a produktivitu,“ uvedl generální ředitel ABB Group Ulrich Spiesshofer.
„Tato důležitá spolupráce s ABB pomůže adaptovat systém Watson hlouběji do průmyslových aplikací. Data generovaná výrobky průmyslových společností, jejími zařízeními a systémy slibují exponenciální pokroky, pokud jde o inovace, efektivnost a bezpečnost. Pouze s rozsáhlými kognitivními možnostmi systému Watson a s jedinečnou podporou, kterou zajišťuje naše platforma, lze tyto nové zdroje spolehlivě proměnit v hodnotu pro zákazníka,“ uvedl Ginni Rometty, předseda představenstva, prezident a generální ředitel IBM.
ABB např. využije umělou inteligenci Watson k hledání závad prostřednictvím výrobních fotografií v reálném čase. Fotografie se pořizují pomocí systému ABB a poté se analyzují v systému IBM Watson určeným pro výrobní aplikace. Dříve se tyto kontroly prováděly ručně, což byl často pomalý proces zatížený chybami. Díky využití možností kognitivních poznatků systému Watson v reálném čase přímo ve výrobním závodě získají výrobci lepší prostředky ke zvýšení produktivity výroby při současném zvýšení přesnosti a kvality. Během průchodu součástí výrobním procesem toto řešení upozorní výrobce na kritické chyby – neviditelné pouhým okem – v kvalitě montáže, což umožní rychlý zásah kontrolorů kvality, eliminovat nákladné reklamace, a tím ochránit dobré jméno samotné společnosti.
Systému Watson bude využit i k předvídání vzájemných vazeb při výrobě elektrické energie v závislosti na počasí a jeho vlivu na optimalizaci provozu a údržby současných inteligentních sítí, které jsou čím dál tím složitější v důsledku nové využitelnosti klasických i obnovitelných zdrojů energie. Předpověď teploty, doby slunečního svitu a rychlosti větru bude využívána pro prognózu poptávky spotřeby, což pomůže energetickým firmám optimálně řídit zatížení a také stanovovat ceny v reálném čase.