Dunění děl, atentát na Heydricha a legionáři: VTM Lešany zahajuje
Pokud nemáte program na poslední květnový víkend, můžete si jej zpestřit návštěvou Vojenského technického muzea Lešany, které 27. května pořádá svůj tradiční otevírací den a připravilo atraktivní podívanou nad hlavou i na zemi. Vstup na celou akci je zdarma.
Lešanský otevírací den, jehož součástí jsou i dynamické ukázky ve zdejší aréně, bude pestrou připomínkou významných výročí a zároveň si budou moc návštěvníci prohlédnout některé ze strojů, které Vojenský historický ústav Praha získal v nedávné době do svých sbírek. Program se ponese ve znamení připomínky 75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, dalším významným výročím bude rovných 100 let od bitvy u Zborova. Vrcholným bodem programu pak bude představení početné řady děl, které mapují dělostřeleckou techniku od meziválečné éry až po dnešek. Některá budou opravdu střílet… Podrobný program lze najít na www.vhu.cz/salvy-zaduni-vtm-lesany-opet-otevira-v-sobotu-27-kvetna/, takže aspoň malou ochutnávku:
Brány areálu se otevřou v 9:30 a o hodinu později začíná vlastní program. Úvod dne obstarají letouny JAS-39 Gripen, které by měly přeletět nad hlavami návštěvníků těsně po zahájení. Po úvodu bude následovat první hlavní blok programu, připomenutí bitvy u Zborova, která se odehrála 1. a 2. července 1917. Půjde o ukázku útoku československých legionářů na rakousko-uherské zákopy z 2. července. Na návštěvníky čeká dramatické představení, v němž se představí členové klubů vojenské historie. Na celé akci se vedle Vojenského historického ústavu Praha podílejí také Armáda ČR, dále KVH Gardekorps, KVH Československo 1945-1990, Čs. obec legionářská, Klub 16. obrněné divize, Klub US ARMY - 4. pěší divize, Rota NAZDAR a The Royal Regiment of Scotland. V areálu se tak představí i nejrůznější tematické tábory a stany: stan Armády ČR, dobový tábor rakousko-uherské armády, tábor československých legionářů v Rusku, tábor Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, tábor Skotského pluku, tábor moderní US Army atd.
Významným aktem bude představení publikace Muži z první linie. Kniha zobrazuje osudy osmi československých vojáků, kteří padli během druhé světové války: vedle známého hrdiny od Sokolova Otakara Jaroše, pilota Aloise Vašátka a parašutisty Jozefa Gabčíka se čtenáři mohou seznámit s osudy pilotů Jiřího Krále a Stanislava Zimpricha, bojovníků ze severoafrické pouště Františka Adámka a Pravoslava Řídkého a také vojenského lékaře MUDr. Miroslava Nováka.
Následovat pak bude představení techniky, kterou Vojenský historický ústav Praha získal v nedávné době. V ukázkách bude možné shlédnout vozidlo Škoda TREKKA, což je unikátní novozélandský terénní vůz, který byl v 60. letech postaven u protinožců na základě podvozku, nápravy a motoru ze škodovácké octavie z 50. let. Lehký terénní automobil s užitečnou hmotností 500 kg připomínal landrover. Aut se tehdy na novém Zélandu vyrobilo na 2300 a stala se velice populární.
K vidění bude i typický vojenský přírůstek: americký lehký tank M3 A1 Stuart, vyráběný během druhé světové války, který byl nasazen i v bojích v severoafrickém Tobrúku. Byl obratný a svižný, ale posléze se jeho nasazení vzhledem ke slabšímu pancéřování a menšímu kanónu omezilo hlavně na průzkumné úkoly.
Své přírůstky představí také Klub vojenské historie 16. obrněná divize US Army: půjde o vozidlo M3 Scout Car, což je kolové obrněné americké vozidlo z doby druhé světové války, dále 6kolové nákladní vozidlo GMC 353, a také bizarní Clarktor M6, což je menší traktor, který byl určen k tahání např. na letištních plochách.
V druhé části programu, která bude vyvrcholením celého dne, se představí některé unikátní zbraně z oblasti dělostřelecké techniky. Z období první republiky to bude 4,7cm kanón proti útočné vozbě vz. 38 tažený za nákladním automobilem Tatra 92. Éru druhé světové války zastoupí 105mm německá lehká houfnice vz. 18/40 tažená za SdKfz 251, dále 88mm německý protitankový kanón vz. 43 – Püppchen, 57mm ruský protitankový kanón vz. 43, ruský raketomet BM 13-16 „Kaťuša“ na podvozku Studebaker, britská 25liberní houfnice s dělostřeleckým tahačem Morris Commercial C-8 FAT, britský 6 liberní protitankový kanón tažený za vozidlem Bedford OYD (KVH Rota NAZDAR) i Ford M8 Greyhound (KVH 16. obrněná divize) a americký stíhač tanků M 36 Jackson. Ve statických ukázkách bude k vidění kromě jiného i skutečně unikátní zbraň: 21cm pobřežní kanón Škoda, který byl vyroben za druhé světové války a exportován do Švédska, odkud byl v roce 2015 získán zpět do země svého původu, do sbírek VHÚ.
Z období po druhé světové válce se představí 130mm raketomet vzor. 51 na podvozku Praga V3S, 30mm protiletadlový dvojkanón vz. 53/59 na podvozku Praga V3S, 100mm protitankový kanón vz. 53 s tahačem Tatra 813 8×8 KOLOS, 122mm samohybná houfnice 2S1 Gvozdika. Ze současné doby se představí Land Rover Defender 130 Kajman (43.vpr), LOV IVECO (44.lmopr), KOT PANDUR (44.lmopr) a nakonec 152mm samohybná houfnice vz. 77 DANA (13.dp).
Po ukázkách bude následovat ještě tzv. střelecká část, což jistě bude patřit k nejatraktivnějším bodům programu. Střílet bude např. 7cm R-U námořní vyloďovací kanón vz. 03, 75mm R-U doprovodný kanón vz. 15, 105mm německá lehká houfnice vz. 18/40 či 88mm německý protitankový kanón vz. 43 – Püppchen.