asseco Aimtec murr

Výrobní buňka pro chytré továrny

Centrum výzkumu INTEMAC v Kuřimi ve spolupráci s partnery sestavilo výrobní buňku, která umí sama zkontrolovat a opravit své výrobky. V budoucnu plánuje funkce rozšiřovat a experimentovat s nimi. Cílem je pomoci českým podnikům být efektivnější a konkurenceschopnější.

 
Průzkumy odhadují, že koncept Průmyslu 4.0 neboli chytrých továren může firmám přinést snížení nákladů na údržbu až o 40 %, prostoje u strojů dostat na polovinu a o více než polovinu zvýšit produktivitu práce, s jejíž nízkou úrovní se ČR dlouhodobě potýká, což brání jejímu rychlejšímu ekonomickému rozvoji. „České výrobní podniky většinou netuší, co čekat od přechodu na chytrou výrobu. Rozhodli jsme se proto na laboratorním modelu reálného provozu ukázat, jak prvky tohoto konceptu aplikovat na stávající výrobní zařízení, tak aby podniky mohly využít výhody, které Průmysl 4.0 přináší,“ uvádí ředitel centra výzkumu INTEMAC Radomír Zbožínek. Výsledkem je Výrobní buňka 4.0 neboli vzájemně propojená zařízení, která se podílejí na dílčích krocích výroby kovových obrobků. Tvoří ji platforma propojující obráběcí stroj s robotem a měřicí stanicí.

„Používat ve výrobě roboty i měřící stanice je běžné. Přínos Výrobní buňky 4.0 je v tom, že prostřednictvím otevřené integrační platformy lze do buňky připojit různá zařízení od jiných výrobců a jako celek ji začlenit do chytrých továren,“ říká Jan Ohřál, český ředitel pobočky B + R automatizace, která tuto platformu vyvinula. Obráběcí stroj poskytl Tajmac-ZPS, měřicí stanici Renishaw, robota pro demonstraci integrované robotiky zapůjčila firma COMAU, upínací prvky jsou dílem firmy SMC a řešení společnosti Sewio Networks umožňují sledovat pohyb osob kolem buňky.

V aktuální podobě umožňuje buňka tzv. adaptivní proces výroby - měřicí stanice umí po dokončení obrábění vyhodnotit kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti poslat informace do stroje, který obrobek opraví. Dále např. ukazuje možnosti prediktivní údržby, prostřednictvím které je možné sledovat technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalit případnou poruchu. K buňce je možné připojit také další zařízení, a tím chytrý výrobní proces rozšířit.

INTEMAC plánuje buňku využívat a rozvíjet s dalšími firmami, které mají zájem o téma digitalizace. V Jihomoravském kraji se tyto společnosti sdružují do uskupení Industry Cluster 4.0. Zájemci si tak do buňky mohou zapojit svá zařízení (např. transportní systém materiálu nebo 3D tiskárnu), využít ji k otestování vlastní technologie nebo k dovyvinutí funkcí, které by uvítali ve svém podniku.
 
Publikováno: 14. 6. 2017 | Počet přečtení: 707