Výrobní buňka pro chytré továrny
Centrum výzkumu INTEMAC v Kuřimi ve spolupráci s partnery sestavilo výrobní buňku, která umí sama zkontrolovat a opravit své výrobky. V budoucnu plánuje funkce rozšiřovat a experimentovat s nimi. Cílem je pomoci českým podnikům být efektivnější a konkurenceschopnější.
„Používat ve výrobě roboty i měřící stanice je běžné. Přínos Výrobní buňky 4.0 je v tom, že prostřednictvím otevřené integrační platformy lze do buňky připojit různá zařízení od jiných výrobců a jako celek ji začlenit do chytrých továren,“ říká Jan Ohřál, český ředitel pobočky B + R automatizace, která tuto platformu vyvinula. Obráběcí stroj poskytl Tajmac-ZPS, měřicí stanici Renishaw, robota pro demonstraci integrované robotiky zapůjčila firma COMAU, upínací prvky jsou dílem firmy SMC a řešení společnosti Sewio Networks umožňují sledovat pohyb osob kolem buňky.
V aktuální podobě umožňuje buňka tzv. adaptivní proces výroby - měřicí stanice umí po dokončení obrábění vyhodnotit kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti poslat informace do stroje, který obrobek opraví. Dále např. ukazuje možnosti prediktivní údržby, prostřednictvím které je možné sledovat technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalit případnou poruchu. K buňce je možné připojit také další zařízení, a tím chytrý výrobní proces rozšířit.
INTEMAC plánuje buňku využívat a rozvíjet s dalšími firmami, které mají zájem o téma digitalizace. V Jihomoravském kraji se tyto společnosti sdružují do uskupení Industry Cluster 4.0. Zájemci si tak do buňky mohou zapojit svá zařízení (např. transportní systém materiálu nebo 3D tiskárnu), využít ji k otestování vlastní technologie nebo k dovyvinutí funkcí, které by uvítali ve svém podniku.