Nové trendy ve správě podnikových autoparků diktuje snižování nákladů
S automobilovou technikou je ve firemní sféře neodmyslitelně spojen také fenomén podnikových autoparků, pro které se již i u nás vžilo anglosaské označení „fleet management“. Nejde však jen o řízení či správu vozového parku, jak by mohl mylně svádět doslovný překlad tohoto výrazu, ale o mnohem rozsáhlejší pojetí specializované problematiky, do něhož se promítá řada někdy zcela specifických faktorů.
Fleet management je složitý a komplexní systém, nejde jen o to, nakoupit výhodně vozidla, a dohlížet na jejich provoz a výdaje na tankování, ale vidět a mít pod kontrolou jejich využívání v celkovém kontextu firmy, včetně servisních záležitostí a s nimi souvisejících nákladů na údržbu, řešení otázek bezpečnosti, až po např. školení řidičů směřující k efektivní a úsporné jízdě a snižování rizik v silničním provozu.
Během několika posledních let museli fleet manažeři řešit řadu výzev, které s sebou přinesla doba. Tlak souhrnu těchto vlivů na provozní náklady, ceny, přísnější bezpečnostní předpisy, ekologická hlediska apod., průběžné technické a technologické změny už vytvářejí stále složitější prostředí, takže trend směřuje od dosavadní praxe ke komplexnějšímu pojetí fleet managementu ve formě označované někdy jako celkové řešení firemní mobility.
Vždy jde především o peníze
Základní motivací firem pro efektivní řízení svých autoparků – ať už vlastními silami, nebo dnes čím dál častější outsorcováním do péče specializované společnosti jsou především úspory. I když se zdá, že vozové parky pod taktovku specialistů jsou už optimalizovány jak to jen jde, expertní odhady na základě řady průzkumů, prováděných na toto téma uvádějí, že u většiny českých firem je stále ještě v záloze potenciál asi 10% i vyšší úspory na celkových ročních nákladech v řízení vozových parků.
Více v čísle TM 5