Liberecká společnost VÚTS (Výzkumný ústav textilních strojů) vyvinula unikátní zařízení umožňující velmi variabilně vyrábět 3D tkaniny z vysoce pevného polyesterového hedvábí.
Prototyp pneumatického stavu DIFA nyní testuje zkušebna VÚTS. Vývoj stroje, který chce firma představit jako světovou novinku na mezinárodní výstavě textilních strojů ITMA 2019 ve Španělsku, byl zahájen loni ve spolupráci s tchajwanským výzkumným textilním institutem. Jak uvedl generální ředitel VÚTS Miroslav Václavík pro deník E15, tchajwanští vědci vyvinuli novou strukturu 3D tkaniny, na níž získali patent, ale neuměli postavit stroj, který by ji dokázal utkat. Proto oslovili libereckou firmu, která má ve výzkumu a vývoji textilních strojů úctyhodnou tradici od roku 1951. Na vývoj stavu, o který už nyní projevily zájem české i zahraniční textilní firmy, získala firma tříletý grant z programu Delta Technologické agentury ČR. Celkové náklady na výzkum a vývoj se blíží 30 mil. Kč, přičemž zhruba polovinu z nich pokryjí právě grantové prostředky.
Trojrozměrné tkaniny bude podle libereckých výzkumníků možné komerčně uplatnit např. jako základ pro výrobu záchranných vodních mol, člunů nebo sportovního vybavení. Mohou ale pomoci např. i při automobilových nehodách, kdy díky své vysoké pevnosti poslouží jako „nafukovací hever“ umožňující převrácené vozy postavit zpátky na kola.
Publikováno: 14. 7. 2017 |
Počet přečtení: 733