Odpadní voda např. ze sprchy není odpad - jde o cenný zdroj
Tuto myšlenku chtějí prosadit na světovém trhu výzkumníci z VUT Brno s firmou ASIO, díky modernímu zařízení, které je schopné vyčistit tzv. šedou vodu v budovách pro její další použití. Tím se ušetří cenné přírodní zdroje.
Takzvaná šedá voda z budov je voda bez produktů lidského metabolismu - ideálně ta část, která pochází ze sprch. Zařízení výzkumníků z Brna a odborníků z praxe funguje tak, že se voda mechanicky předčistí a pak biologicky vyčistí na úroveň dešťové vody. Zařízení dokonce i vodu hygienicky zabezpečí a to díky filtraci na odtoku. Unikátnost je především v tom, že je sloučena separace bakterií nutných pro biologické čištění a hygienické zabezpečení vody filtrací na membránách a v tom, jak jsou membrány regenerovány. Výsledkem je voda hygienicky zabezpečená a při tom neobsahující chlor, a tedy s výhodou využitelná např. i na závlahu.
Společné projekty akademiků s odborníky z praxe jsou podle předsedy Technologické agentury ČR (TA ČR) velmi efektivní. „Do výzkumu jsou často zapojování i studenti, kteří mohou aktivně pracovat na prakticky zaměřených výzkumných úkolech a následně vidět hmatatelné výsledky své práce, což je pro ně motivací na dráze vědy a výzkumu setrvat. Právě takové projekty má smysl podporovat i v následujícím 6letém dotačním období, které letošním rokem začíná,“ vysvětlil Petr Očko z TA ČR. Na recyklační zařízení poskytla TA ČR dotaci ve výši 3,9 mil. korun v programu ALFA.
Podle profesora Jörga E. Drewse z Technické university v Mnichově, který je zároveň předsedou odborné skupiny International Water Association pro recyklaci odpadních vod a nedávno přednášel o této problematice v Praze, opětovné využívání odpadních vod je ve světě již zcela běžné. Praktikuje jej např. více než 80 % států USA. V Kalifornii se např. vyčištěná odpadní voda používá v zemědělství a zahradnictví pro závlahu, v průmyslu, ale i pro doplnění rezervoárů podzemních vod nebo pro rekreaci.
V některých zemích, např. Japonsku pro splachování v toaletách, je využívání šedých vod v určených budovách již přímo nařízeno. V Evropě se použití šedých, nebo i dešťových vod začíná více diskutovat a zavádět. V ČR zatím chybějí širší zkušenosti, ale i základna příslušných předpisů. Jsou už ale investoři, kteří, především dešťovou vodu ve svých firmách v úspěšně zpracovávají, jako např. dánský výrobce stavebnice Lego ve své továrně v Kladně.
Společnost ASIO již dnes zařízení exportuje na Slovensko, do Maďarska, Rumunska a Chorvatska, kde vidí největší potenciál, protože tam je potřeba recyklace sladké vody nejnaléhavější.