Bose prozradil tajemství - zvuk šířený do všech stran
Lidským uchem slyšitelné vysoké frekvence se šíří směrově. To je dávno známá pravda vycházející z fyzikálních zákonů. Výrobce zvukových systémů Bose však dokáže akustická pravidla přelstít. Vytvořili precizní konstrukci s velmi přesným řemeslným zpracováním. A jde to i z mobilu.
Ve světě akustiky představuje značka Bose významný pojem. Už první reproduktor, který zkonstruoval profesor dr. Amar Bose, vyvolal zájem obrovského množství fanoušků kvalitní hudby. Nyní po zhruba 60. letech v posledně uvedených novinkách Bose předvádí, jak dokáže vyzařovat zvuk od reproduktorů do všech stran, chcete-li do 360°.
Princip reproduktoru obecně spočívá v tom, že chvěním membrány se vytváří zvukové vlny, které se pak dostávají k uším posluchačů. Vlnění vzduchu nižších frekvencí, které vnímáme jako basy, se šíří přirozeně do prostoru. Vysoké tóny jsou však vzduchem přenášeny směrově, tedy v relativně malém rozptylu od osy reproduktoru. Tento fakt si lze snadno demonstrovat na základě vlastní zkušenosti. Pokud budete poslouchat koncert za tribunami stadionu, dostanou se k vašim uším především hluboké tóny šířené všesměrově. Jasné zvuky kytar, které představují vysoké frekvence, uslyšíte jen sporadicky, po mnoha odrazech od překážek, které stojí vlnění v cestě. To také vysvětluje fakt, proč nemohou audio systémy automobilů, které využívají reproduktory vestavěné pouze do dveří v úrovni kolen, poskytnout kvalitní reprodukci v celém zvukovém spektru. Standardně tedy platí, že pokud chcete slyšet optimální reprodukci, měli byste mít výškové reproduktory „namířeny“ směrem na vaše uši.
Fígl, který přelstí fyziku
Před několika měsíci představený audio systém domácího kina Bose Lifestyle 650 přišel s velmi malými reproduktory, které připomínají tvarem velkou rtěnku a šíří zvuk v celém jejich frekvenčním rozsahu do prostoru 360° kolem sebe.
Jak toho inženýři v Bose dosáhli? Vzali dva velmi malé, ale výkonné tlakové reproduktory a namířili je přesně proti sobě. Zvukové vlny, které z nich vychází, se rozrazí stejnoměrně do všech stran. Výsledkem je mj. skutečnost, že ideální poslechové místo, které je při tradičním řešení ozvučení relativně malé, se rozšiřuje na mnohem větší plochu. Popsaná konstrukce vyžaduje velmi přesné řemeslné zpracování.
I při tomto řešení musíme však mít na paměti, že zvuk je šířen v úhlu 360° od takto nastavených reproduktorů hlavně do stran, nikoli nahoru a dolů. To je nutné brát v úvahu při návrhu jejich umístění.
360° zvuk i pro poslech muziky z mobilního telefonu
Kromě stylového kompletu Lifesytle 650 k domácímu kinu využívá velmi podobné technologie také na trh nedávno uvedená dvojice přenosných bluetooth reproduktorů Bose Revolve a Revolve+. Ty pracují jen s jedním měničem namířeným proti speciálně zkonstruované odrazové čočce, která zajišťuje stejný efekt. Aby všichni slyšeli při grilovačce nebo jiné outdoorové akci zvuk takový, jaký má být, je na dně reproduktoru vestavěn závit, který ho umožňuje umístit do centra dění na fotografický stojan ve výšce uší posluchačů. Jejich podání a výkon vyvolává v hlavách většiny posluchačů otázku, kde se v tak malé krabičce berou tak hutné basy a hlasitost.
Komu by přesto jeden Revolve nestačil, může pomocí aplikace spojit dva kusy do stereo módu a s přehledem ozvučit plážovou taneční party pro třicet lidí. Tancovat lze až do rána, Revolve zabaví společnost až po dobu 12 hodin, větší varianta Revolve+ vydrží hrát na jedno nabití dokonce až 16 hodin. A nemusíte se bát, oba reproduktory jsou pogumované a vodě odolné, takže je neumlčí ani nějaká ta rána nebo déšť.