ZVVZ-Enven Engineering se vrací na Ukrajinu
Kontraktem za 18,3 milionu korun, uzavřeným s firmou Kolos Charkov na dodávku odlučovacího zařízení za parní kotel, se milevská společnost ZVVZ-Enven Engineering (ZEE) opět vrací na Ukrajinu, kde v minulých letech kvůli ozbrojenému konfliktu v Donbasu přišla o zakázky na ekologizaci uhelných elektráren za stamiliony korun.
Zakázku pro Kolos Charkov, který je součástí korporace Glencore Industries the Netherlands, a zabývá se výkupem a zpracováním slunečnicových semen, jihočeská firma dodá během prvního čtvrtletí 2018. Právě slupky těchto semen se v parním kotli spalují a vzniklé spaliny je třeba podle současných ekologických norem snížit na minimum. A to zajistí český elektroodlučovač EKG. O výrobu jeho vnitřních částí se postará sesterská společnost ZVVZ MACHINERY. Výrobu ocelových konstrukcí zajistí dceřiná firma ZVVZ Ukrajina, opět podle výrobní dokumentace ZEE.
„Využitím kapacit na Ukrajině významně snižujeme nákladové ceny. Rozsahem jde sice o malou zakázku, ale také signál, že se čistotě ovzduší a snižování produkce emisí věnuje větší pozornost. To by mohlo obchod postupně restartovat. Věříme, že Ukrajina bude opět v budoucnu ekonomicky velmi zajímavým trhem a je důležité, abychom zde působili,“ uvedl Luboš Lázna.
V minulosti strojírenský holding ZVVZ GROUP v zemi uspěl v několika velkých tendrech na dodávky odprašovacích zařízení jako jsou elektroodlučovače nebo látkové filtry v hutním a cementářském průmyslu, např. v Ivano Frankovsku, Jenakijevu, Alčevsku či Dněprodzeržinsku. Na další, už uzavřené kontrakty, včetně výměny odlučovačů v Luhanské TES v průmyslovém Donbasu, ale nedošlo. Ty zastavily boje v separatistických regionech.
V dceřiné společnosti ZVVZ Ukrajina, založené v roce 2014 v Dněpropetrovsku, vlastní ZVVZ-Enven Engineering 61procentní podíl. Zbylých 39 % patří místní firmě DZNO.