rossleor asseco murr

Německo a Norsko si budou posílat elektřinu pod vodou

Německé větrné a norské vodní elektrárny chystají energetickou symbiózu. Obě země si přebytky elektřiny budou vzájemně předávat novým podmořským kabelem, jehož přenosová kapacita by měla dosahovat až 1400 MW, což odpovídá instalovanému výkonu velké uhelné nebo jaderné elektrárny.

 
Přenosová trasa mezi Německem a Norskem nazvaná NordLink měří 623 km, z toho 516 km povede pod mořským dnem. V provozu má být za tři roky. Podobný podmořský kabel, ale s poloviční kapacitou, již zhruba osm let spojuje Norsko s Nizozemskem, v plánu je i kabel mezi Norskem a Velkou Británií.

Německo díky kabelu získá odbyt pro elektřinu z baltských a severomořských větrníků, jejíž nadbytek v případě větrného počasí není schopné dopravit na průmyslový jih kvůli chybějícím přenosovým trasám. Systém by tak měl Německu pomoci vyrovnat se s přebytky výroby nestabilních obnovitelných zdrojů a zmírnit další problémy, které zemi přináší odchod od jaderné energetiky. Kabel umožní poslat přebytečnou elektřinu do Norska, které více než 95 % energie vyrábí ve vodních elektrárnách, jež naopak dokážou pružně reagovat na měnící se spotřebu. Projekt s odhadujícími náklady 52 mld. Kč má přispět i k vytvoření integrovaného evropského trhu s elektřinou.
 
Publikováno: 22. 9. 2017 | Počet přečtení: 685