rossleor asseco murr

Zlaté medaile MSV 2017 ozdobily špičkové exponáty veletrhu

Tak jako každý rok soutěží řada vybraných exponátů prezentovaných na veletrhu o prestižní ocenění – Zlatou medaili MSV. Pro letošní ročník vybrala odborná porota celkem sedm výjimečných produktů, z nichž šest si odváží z Brna Zlatou medaili a jeden zvláštní uznání.    

 

Potěšitelné je, že hned několik z nich vzniklo ve spolupráci s akademickou výzkumnou sférou, na jejich vývoji se podílely přední české technické univerzity.

Prvním z nich je stroj s označením WeldPrint MCV 5X, vystavovaný v expozici společnosti Kovosvit MAS, na jehož vývoji se spolu se specialisty jihočeského výrobce obráběcích strojů podíleli odborníci z centra vývoje strojírenských technologií (RCMT) při ČVUT Praha. Zařízení oceněné v kategorii Inovace je představitelem nové generace strojů pro tzv. aditivní výrobu a umožňuje výrobu kovových součástí pomocí nanášení materiálu prostřednictvím modifikovaného elektrického oblouku. Kombinuje v sobě možnosti výroby více různých technologií, kdy do jednoho pracovního prostoru je integrována jak aditivní, tak substraktivní technologie, což jej řadí do kategorie hybrid manufacturing. Technologii a stroji byl udělen patent č. 306654 s názvem: Způsob vytváření kovových dílců pomocí depozice materiálu a zařízení k provádění tohoto způsobu.

Linka pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken, která získala nejvyšší ocenění v kategorii Inovační zpracovatelská technologie, je dílem Technické univerzity v Liberci (TUL), která ji v Brně prezentovala jako vystavovatel i výrobce. Linka využívá zcela novou technologii výroby lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken z polymerního roztoku pomocí technologie zvlákňování ve střídavém elektrickém poli (AC electrospinning) patentované TUL. To umožňuje vytvářet unikátní vlákno s výjimečnými vlastnostmi. Nový kompozitní vlákenný materiál vhodně kombinuje vlastnosti vláken nosného jádra, která zajišťují požadovanou pevnost s nanovlákny pláště, jež dodávají materiálu specifické vlastnosti. Podstatné je, že výsledný produkt je rovněž možné zpracovávat na standardních textilních strojích s možností výroby textilií s jedinečnými přidanými vlastnostmi. Vyvíjené lineární, a z nich vyrobené plošné i trojrozměrné kompozitní materiály, si nacházejí uplatnění v různých aplikacích: filtrace, čištění odpadních vod, medicínské aplikace, speciální technické textilie aj.

Dalším z exponátů oceněných na MSV 2017 je kuličkový šroub s novým typem převáděcích elementů, prezentovaný v expozici firmy KSK Precise Motion, která je tvůrcem i výrobcem této novinky. Ocenění v kategorii Inovační komponent ve strojírenství ji vynesl princip, kdy převáděcí elementy nejsou do matice vkládány, ale vstřikovány z plastu přímo do otvorů v matici, čímž je dosaženo podstatně přesnějšího napojení převáděcího elementu na závit matice. Takový kuličkový šroub má výrazně lepší vlastnosti, týkající se kvality chodu, hlučnosti a možné maximální rychlosti. Kromě samotných převáděcích elementů byla pro tento typ kuličkového šroubu vyvinuta i unikátní technologie pro jejich výrobu v těle matice. Výhodou pro výrobce jsou pak nižší výrobní náklady, díky podstatnému zkrácení času montáže, při vyšší kvalitě produktu.

Zlatou medaili v kategorii Inovace výrobního stroje si z MSV letos odváží nové originální konstrukční řešení stroje ULS 100 RB společnosti Šmeral Brno. Koncept je revoluční zejména pokud jde o bezvůlové uložení pracovních válců a systém jejich hydraulické rychlovýměny. Druhou významnou inovací stroje je změna konstrukce přenosu krouticího momentu.



V kategorii Inovace v automatizační technice, tedy jednoho z hlavních témat letošního ročníku MSV – automatizace, ocenila odborná porota souřadnicový měřicí stroj se senzorem pro počítačovou tomografii (CT) Werth TomoScope XS německé firmy Werth Messtechnik, který nominovala společnost Prima Bilavčík, jež tento výkonný měřicí systém na veletrhu vystavovala. Slouží pro účely měření a digitalizace plastů, lehkých kovů, grafitových částí pomocí počítačové tomografie.

Za unikátní ergonomický systém páskování palet, umístěných ve výšce ErgoPack Air 740-580, získala šestou ze Zlatých medailí společnost Alteg Bohemia, která tento pozoruhodný produkt německého výrobce ErgoPack Deutschland na MSV vystavovala.

Čestné uznání hodnotitelské komise získal v kategorii Inovační zpracovatelská technologie briketovací lis iSwarf 800 firmy Briklis pro lisování kovových odpadů z obrábění. Stroj chráněný užitným vzorem a patentem nabízí vysokou úroveň diagnostiky a automatizace stroje a poměřováno vztahem k výkonu je energeticky velmi úsporný. Vysoký stupeň prolisování a nízká zbytková vlhkost briket umožňuje bezproblémové zužitkování v peci.

 
Publikováno: 11. 10. 2017 | Počet přečtení: 853