E4.1L - energetické řetězy pro snadnou montáž
Hlavní výhody nové řady energetických řetězů E4.1L je nízká hmotnost, vysoká stabilita a optimální využití místa. Nová řady je nyní k dispozici v nových šířkových a výškových rozměrech. Ve srovnání s typem E4.1 lze díky této lehké verzi ušetřit až 30 % hmotnosti, takže se řetěz velmi dobře hodí pro vysoce dynamické aplikace.
Energetický řetěz typu E4.1L (light) byl vyvinut německou společností igus, kterou v Česku zastupuje firma Hennlich, pro samonosné aplikace. Řetězy je možné využít i v kluzných aplikacích dlouhých pojezdů. Typ E4.1L kombinuje silné stránky různých typů řetězů a disponuje také šetrným designem všech povrchů, které jsou v kontaktu s kabely. „Zaoblené hrany na otevíracích a oddělovacích lištách řetězu zajišťují dlouhou životnost hadic a kabelů. E4.1L můžeme tedy označit jako energetický řetěz, ve kterém se kabely cítí velmi dobře,“ vysvětluje Jan Švarc, manažer pro energetické řetězy igus ve firmě Hennlich.
Kromě zaoblených povrchů, které přicházejí do styku s kabely, se k zajištění nejlepšího možného rozdělení energetického řetězu používají mřížka a polohovací měřítko. Spolu s jednoduchou montáží a vysokou stabilitou ukazuje tento řetěz své silné stránky zejména v rychlých samonosných aplikacích, jako např. v automatizaci nebo v obráběcích strojích.
Jednoduchý mechanismus otevírání spojovacích příček na vnějším a vnitřním poloměru zajišťuje rychlé naplnění energetického řetězu. Pokud je potřeba, lze otevíratelné spojovací příčky zcela vyjmout, znovu zasunout a zavřít jednoduchým stisknutím. Od Heavy-Duty řetězu E4.1 byly převzaty jak patentovaný zámek řetězových článků, tak systém dvojitých dorazů s velkými styčnými plochami, které zajišťují vysoký stupeň stability. Vzduchová brzda zajišťuje nižší hluk a velmi hladký chod řetězu. Díky variabilní instalaci vnějších bočnic může být řetěz sestaven s nebo bez předpětí. To je rozhodující výhoda zejména v omezeném prostoru, např. u obráběcích strojů.
Energetický řetěz je nyní dostupný ve více variantách vnitřních výšek (mezi 31 a 64 mm) a také v nových šířkách. K dispozici je také plně uzavřená varianta na ochranu proti třískám. Ve škále otevřených řešení přichází v potaz také verze ESD, a pro uzavřenou energetickou trubku dokonce i vysokoteplotní varianta HT.