T-Hawk pomáhal na Fukušimě
Miniaturní bezpilotní letadlo T-Hawk Micro Air Vehicle společnosti Honeywell pomáhalo záchranářům v japonské atomové elektrárně Fukušima získávat filmové a fotografické záběry z bezprostřední blízkosti poškozeného zařízení uvnitř elektrárny ve snaze zabránit dalším únikům radiace.
Piloti vyškolení k dálkovému řízení bezpilotních letadel T-Hawk, mají za sebou již pět úspěšných misí, během nichž získali hodiny filmového materiálu a desítky fotografií atomového reaktoru. Čtyři stroje T-Hawk nasazené v atomové elektrárně Fukušima byly modifikovány pro uchycení senzorů radiace.
T-Hawk, používaný dosud ve válečných zónách v Iráku a Afghánistánu, kde létal průměrně více než 6 h denně, disponuje jedinečnou schopností sledovat své okolí z jednoho bodu ve vzduchu. Jeho pilot může díky tomu zaostřit kamery na detaily uvnitř poškozených reaktorů. Během své mise zasílá letoun pořizovaná videa a fotografie v reálném čase pracovníkům, kteří odstraňují následky havárie. T-Hawk dokáže také zasílat videa natočená za letu, aby se pracovníci mohli přímo zaměřit na kritické oblasti a případně upravit směr letu uprostřed mise. Piloti mohou ovládat kamery, měnit úhly pohledu a získávat lepší záběry poškozeného zařízení. Díky svému průměru pouhých 35,5 cm může T-Hawk létat i ve velmi stísněných prostorech, kam se lidé nebo jiná letadla nedostanou.
Bezpilotní letadlo vážící pouhých 7,7 kg, disponuje vertikálním vzletem a přistáním a pracuje s ventilátorovým pohonem. Piloti mohou ze vzdálenosti až téměř 10 km stanovit manuálně řízené nebo autonomní letové trasy s dobou trvání až 40 minut.