asseco Aimtec murr

Spolupráce lidí a robotů je o 85 % produktivnější

Dodavatel kolaborativních robotů, společnost Universal Robots (UR), je přesvědčen, že řešením aktuálního nedostatku pracovníků v českých výrobních firmách jsou kolaborativní roboty (tzv. koboty). Na základě zkušeností zákazníků UR umožňují kolaborativní roboty významně zvýšit produktivitu podniku, a tím se vyrovnat s růstem zakázek při stejném personálním obsazení.

 

Česká republika je se 3 % volných pracovních míst na špici evropských zemí, které trpí nedostatkem pracovníků. Nejvíce jsou tímto trendem zasaženy malé a střední výrobní společnosti (SMB), které při získávání pracovníků nemohou konkurovat velkým a proslulejším podnikům. Výsledkem je situace, kdy SMB firmy nedokáží pokrýt rostoucí poptávkou po svých produktech, musejí čelit značné fluktuaci na pozicích s nezáživnou, opakovanou a namáhavou činností, a poohlížejí se po možnosti automatizace.

„Projekty tzv. velké automatizace reprezentované budováním výrobních linek na zelené louce jsou pro SMB firmy nedosažitelné - jsou velmi nákladné a trvá řadu měsíců i let, než jsou linky uvedeny do provozu. Ale tak dlouho nemohou české SMB firmy čekat. Potřebují okamžité, jednoduché, a ne příliš nákladné řešení svých problémů a kolaborativní roboty takovéto řešení představují,“ uvedl Pavel Bezucký, obchodní ředitel UR pro ČR a Slovensko.

Parametry kolaborativní robotiky ilustrují následující údaje:

• Kobota lze zprovoznit do 0,5 dne, snadno nasadit na výrobní linku a flexibilně přemisťovat po výrobním provozu podle potřeby.

• Koboty UR obsahují 15 bezpečnostních funkcí, a tak mohou bez obav pracovat bok po boku s lidskými pracovníky.

• Návratnost investice do kobotů se nejčastěji pohybuje od 6 do 12 měsíců.

• Podle analytické firmy Business Intellignece and Strategy Research bylo v roce 2015 nasazeno celosvětově cca 5000 kobotů, zatímco v roce 2021 by mělo být dodáno již 126 000 kobotů, v drtivé většině do SMB společností.

• Výzkum MIT ukázal, že produktivita při součinnosti člověk-robot je o 85 % vyšší, než když člověk a robot fungují samostatně.

Činnosti, které již dnes mohou SMB firmy s pomocí kobotů automatizovat, jsou nejčastěji manipulace, obsluha strojů, balení a paletizace, lepení, dávkování, obsluha vstřikolisů, sestavování a montáž, laboratorní analýzy, kontrola kvality a další. Automatizací těchto činností mohou české výrobní firmy jakékoliv velikosti zvýšit v řádu dní svůj výkon a produktivitu, dosáhnout konzistentní kvality svých výrobků a posílit loajalitu pracovníků přesunem na lepší a zajímavější pracovní pozice. 

 
Publikováno: 17. 11. 2017 | Počet přečtení: 694