Během mise podepsaly české firmy smlouvy za 20 mld. korun
Největší česko-ruské byznys fórum v historii oboustranných hospodářských styků se na sklonku minulého týdne uskutečnilo v Moskvě. Na ně navazovalo další neméně úspěšné podnikatelské fórum v Jekatěrinburgu. Obě setkání byla součástí programu zahraniční cesty prezidenta Miloše Zemana, kterého doprovázela nejpočetnější delegace českých podnikatelů v historii ČR.
„Zástupci CzechTrade se do přípravy podnikatelské části mise zapojili podle aktuálních požadavků, vypomáhali také organizačně. Před cestou zjišťovali aktuální problémy českých firem na trhu či informace o připravovaných projektech a kontraktech, které by přítomnost českého prezidenta v zemi pomohla podpořit. Řadě firem zprostředkovali účast na části programu cesty. Pomáhali také s pozvánkami ruských představitelů ze vzdálenějších regionů, kteří by mohli mít o spolupráci s našimi firmami zájem,“ vysvětluje ředitel regionálního centra CzechTrade Moskva Jiří Mašata.
Prezident spolu s podnikatelskou delegací navštívil také Jekatěrinburg, který je sídelním městem Sverdlovské oblasti a Uralského federálního okruhu. „Město leží v historicky silně industrializovaném regionu a je srdcem průmyslu Ruska. Z toho důvodu je častým cílem zahraničních firem, které na trhu spatřují velký potenciál pro uplatnění svého zboží a služeb. České společnosti jsou zde pochopitelně také velmi aktivní,“ vysvětluje vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Jekatěrinburgu Petr Slowik.
Významným bodem programu české podnikatelské delegace v Jekatěrinburgu bylo rusko-české podnikatelské fórum, které prezident Zeman spolu s gubernátorem Sverdlovské oblasti Jevgenijem Kujvaševem slavnostně zahájili. „Obrat se Sverdlovskou oblastí se v prvních osmi měsících letošního roku zvýšil oproti stejnému období loňského roku o 45 %. Gubernátor Kujvašev se českým firmám zmínil o podpoře v oblasti lokalizace, ať už jde o daňové pobídky, či výběr partnerů pro realizaci společných průmyslových projektů,“ dodává Petr Slowik. Na závěr fóra bylo za přítomnosti prezidenta a gubernátora slavnostně podepsáno několik významných dohod. Jako příklad můžeme uvést firmu Zimatechnik, která bude společně se společností Fobos modernizovat tramvaje v Nižním Novgorodu, nebo
firmu Thermona, která bude na Urale lokalizovat výrobu svých kotlů. Na oficiální část fóra navázalo B2B jednání mezi českými firmami a jejich potenciálními zákazníky, na jednání přijely také firmy z Tatarstánu, Baškortostánu, Čeljabinsku, Omsku a Ťumeně. Pro české firmy byla jednání přínosná a do budoucna vidí na místním trhu velké příležitosti. Některé z českých firem se s místním zastoupením agentury CzechTrade dohodly na budoucí spolupráci.
České firmy, které se mise účastní, mohly využít pomoci zástupců CzechTrade v Rusku k vyhledání vhodných partnerů, navázat tak na svá jednání a žádat od zahraničních kanceláří CzechTrade pomoc při dalším průniku na ruský trh. „Tradičně nejžádanější službou je ověření zájmu o produkt nebo spolupráci, především vyhledání potenciálních partnerů. Často požadovanými jsou i asistenční služby na ruském trhu – organizace jednání, prezentací, zjišťování specifických informací o trhu a další,“ říká Jiří Mašata.