V ČR vznikl optický klastr – chce se stát centrem optiky pro střední Evropu
Rozvoj optického průmyslu v ČR, lepší uplatnění špičkových výsledků výzkumu a vývoje nebo posilování mezinárodní konkurenceschopnosti českých firem. To jsou některé z priorit Českého optického klastru, který byl připraven a vznikl za podpory Olomouckého kraje v rámci projektu Smart Akcelerátor.
„Naším hlavním cílem je vytvořit silné seskupení high-tech organizací v oboru optiky, které bude napomáhat rozvoji každému z jeho členů a posilovat jeho konkurenceschopnost. Zároveň chceme podpořit vznik a růst vysoce inovačních společností využívajících výsledky vědy a výzkumu v optice a příbuzných oborech,“ říká Jiří Nuc, předseda výkonné rady Českého optického klastru.
Elita našeho optického průmyslu se koncentruje na Moravě
To, že, že klastr vznikl právě v Olomouckém kraji není náhoda, protože právě Olomoucký region je v oblasti optiky ojedinělý. Jsou zde koncentrovány špičkové firmy i výzkumné týmy. Univerzita Palackého v Olomouci jako jediná u nás nabízí specializované vzdělání v tomto oboru, ve které dosahuje navíc excelentních výzkumných výsledků. Věřím, že chystané spojení průmyslu a výzkumu v oboru optiky a příbuzných odvětvích přispěje k rozvoji.
Firmy z oblasti optiky a jemné mechaniky zaměstnávají v Olomouckém kraji zhruba 6 tisíc pracovníků. Objem jejich exportu přesahuje 17 mld. Kč. Přitom klastr, který by sdružoval jejich zájmy, umožňoval koordinovat a využívat inovační potenciál a formoval budoucí výzkumné a obchodní směry optiky, ve střední a východní Evropě dosud chyběl. „Nejbližší optické klastry jsou na západ od nás, v Německu a v Holandsku, kde velmi dobře funguje propojení univerzit, firem a vědecko-výzkumných institucí. Toho chceme také dosáhnout,“ říká Petr Přikryl, místopředseda výkonné rady klastru. Podle něj má Český optický klastr ambici stát se do čtyř let špičkovým centrem pro inovace v optice ve střední Evropě, a to pro obory optika, optomechatronika, fotonika, optoelektronika, jemná mechanika a další související technologie a služby. „Vzniká platforma umožňující výrazné posílení odborných kapacit pro řešení unikátních výzkumně-vývojových úkolů. Meopta se stává součástí nadnárodních inovačních týmů, naším cílem je získávání zakázek s vysokou přidanou hodnotou. Spolupráce v rámci klastru by také měla přilákat zájem mladé generace o obor optika a ukázat mimo jiné i jeho atraktivitu a multidisciplinaritu,“ komentuje očekávané přínosy klastru Vítězslav Moťka, generální ředitel společnosti Meopta-optika, jež je českým lídrem optického průmyslu.
Výzkumné a vývojové zázemí
Do Českého optického klastru se v letošním roce zapojí také Univerzita Palackého v Olomouci, která má rovněž dlouholetou tradici v oblasti špičkového výzkumu na poli optiky a nových materiálů. „Český optický klastr znamená pro naši univerzitu především možnost hlubšího propojení s hlavními hráči – průmyslovými firmami, armádou a výzkumnými centry. Provádíme špičkový výzkum na poli optiky a chceme svůj potenciál dále rozvíjet,“ říká rektor Jaroslav Miller. Do budoucna univerzita plánuje vybudovat v Olomouci další vědecko-technické centrum, jehož zázemí a infrastrukturu by mohly využívat i firmy zapojené v klastru. Ty by zde spolupracovaly také při výuce a odborných praxích studentů a následně jim nabídly pracovní uplatnění. „Máme zájem i na vzniku akreditované optické laboratoře, která v České republice chybí. České firmy a státní instituce si zatím musejí odborná měření zadávat v zahraničí,“ upřesňuje Vladimír Chlup, člen výkonné rady klastru. Středomoravské centrum inovací a transferu technologií, jak zní oficiální název plánovaného projektu, by mělo rozšířit zázemí Vědeckotechnického parku univerzity, jehož kapacita přestává stačit poptávce inovativních firem.
První projekt – optika pro vojáky
Prvním společným projektem členů klastru je možná zakázka pro Armádu ČR na pořízení optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty. Ta představuje jeden z největších projektů nejenom v historii české armády, ale i celé ČR. Hodnota veřejné zakázky má překročit 50 mld. Kč, přičemž podíl optických systémů, které představují důležitou součást projektu, činí u těchto moderních vozidel okolo 10 – 15 % jejich ceny. Právě možná společná účast firem na zakázce pro Armádu České republiky byla i tématem specializovaného workshopů, který se konal v součinnosti se sdružením OK4Inovace v polovině března. Během letošního roku plánuje Český optický klastr celkem pět takovýchto akcí.