Student VUT vytvořil náramek, který může zachraňovat životy
Life Saving Bracelet (Život zachraňující náramek) je název pozoruhodného zařízení z kategorie tzv. wearables, čili nositelné elektroniky, které vzniklo v Česku a má ambice dobýt i zahraniční trhy. Neméně zajímavý je i příběh jeho vzniku: jeho autorem je student Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT Svätopluk Blažej, který na softwarovém i hardwarovém řešení spolupracuje s absolventem Fakulty informačních technologií VUT Michalem Rišou.
„Náramek se prakticky sám učí - nošením získá data o chování lidského těla toho konkrétního člověka, takže čím déle ho člověk nosí, tím přesnější bude měření a získávání dat. Každá nárazový výkyv životní funkce pak signalizuje, že se s tělem děje něco zvláštního a může se blížit např. záchvat, třeba anafylaktický šok. Pokud nastane nějaká změna, a nemusí to být přímo zástava srdce, tak náramek pozná, že došlo k nějaké nestandardní, tedy závažné události, a díky tomu, že v reálném čase zaznamenává i lokaci, může v případě náhlé zdravotní komplikace sám přivolat dotyčnému pomoc a určit jeho přesnou polohu,“ vysvětlil zakladatel projektu. Zařízení také nabízí vzdálený přístup k datům, se kterými může pracovat např. ošetřující lékař nebo příbuzní dotyčného.
Náramek vznikal na základě dat a spolupráce s nemocnicí v Šumperku a s Mayo Clinic. Studentský nápad zaujal v úterý i mediální porotce v rámci soutěže JIC STARCUBE, kterou pro začínající podnikatele pořádá Jihomoravské inovační centrum, z níž si Blažej a Riša nakonec odnesli ocenění od Hospodářských novin. Life Saving Bracelet zvítězil nedávno i v celoevropské soutěži PlayPark, jejíž finále letos hostil Stuttgart. Právě tady se autorovi projektu podařilo získat pro tento nápad investora. Studenti mají v plánu uvést svůj produkt do konce tohoto roku na trh, kde by se měl prodávat v ceně okolo pěti tisíc
korun. Již je hotový prototyp a deset kusů náramků je ve výrobě. Ty budou nosit a testovat senioři v domově důchodců, s nimiž tvůrci náramku spolupracovali na vývoji jednotlivých funkcí. „Máme už navázanou spolupráci s Cardio Analytics, jejichž software budeme v náramcích používat. Ohlasy jsou zatím velmi pozitivní, o náramek je velký zájem. Využití najde nejen v případě seniorů nebo nemocných lidí, ale například i u sportovců či fyzicky náročných povolání,“ komentuje Svätopluk Blažej. Podle tvůrců je jejich produkt unikátní výdrží baterie. Zatímco různé chytré hodinky a podobná zařízení mají větší spotřebu kvůli vysokému počtu funkcí, tento náramek je určen pouze ke zdravotnímu monitoringu, takže baterie vydrží výrazně déle. Data navíc zpracovává rovněž přímo samotný náramek.