Začala výstavba turecké jaderné elektrárny
Turecký prezident oficiálně zahájil 3. dubna výstavbu prvního bloku jaderné elektrárny Akkuyu s reaktory VVER-1200, kterou staví ruská korporace pro atomovou energii Rosatom. Den předtím turecký dozorný orgán vydal stavební povolení pro tento projekt a turecké ministerstvo energetiky jej prohlásilo za strategickou investici, což pozitivně ovlivní jeho ekonomickou stránku.
„Spuštěním Akkuyu v roce 2023 Turecko stane po boku zemí rozvíjejících jadernou energetiku. Touto elektrárnou pokryjeme 10 % své spotřeby elektřiny,“ uvedl turecký prezident.
Alexej Lichačov, generální ředitel Rosatomu, událost komentoval slovy: „Rosatom v Turecku postaví moderní a spolehlivou jadernou elektrárnu generace III+, kterou budou tvořit čtyři bloky typu VVER-1200 a která bude splňovat veškeré mezinárodní požadavky na bezpečnost. V Rusku tento typ bloků již stavíme sériově, první byl uveden do komerčního provozu v Novovoroněžské JE a letos v únoru jsme spustili první blok JE Leningradská II. Úspěšný provoz těchto bloků potvrzuje spolehlivost našich technologií.“ Dále uvedl, že jde o nejvýznamnější investiční projekt turecko-ruské spolupráce. „Chtěl bych zdůraznit, že projekt je realizován dle plánu a za efektivní spolupráce s našimi tureckými partnery,“ dodal.
Certifikát strategické investice bude mít velký význam pro ekonomickou stránku projektu. Projektové společnosti Akkuyu Nuklear totiž snižuje výši některých daní a od některých ji zcela osvobozuje (jde o daň z přidané hodnoty, daň z příjmů ad.) a osvobozuje ji od platby cla za dovoz některých produktů.
„Získání statutu strategického investora společností Akkuyu Nuklear pozitivně ovlivní celkovou ekonomickou výhodnost projektu a tím i atraktivitu projektu pro turecké a zahraniční investory,“ řekla generální ředitelka RAIN Anastasija Zotějeva.
Podle mezivládní dohody bude nová jaderná elektrárna uvedena do provozu do sedmi let od získání posledního z povolení, které musí Turecko vydat před zahájením výstavby. V současnosti projekt plně financuje ruská strana. Mezivládní dohoda stanovuje, že ruská strana může prodat jiným investorům maximálně 49 % hodnoty projektu. Celková hodnota projektu činí zhruba 20 miliard dolarů.