asseco Aimtec murr

I parní čištění může být cestou ke splnění bezpečnostních předpisů

Ač má parní čištění výborné parametry, většina průmyslových firem o tom nemá povědomí. Jde přitom o způsob, kterým se odstraní nejen běžná suchá nečistota, ale i mastnota, které ve výrobních prostorách bývá vždycky dost. Čištění jde navíc rychle a dá se použít nejen na plochy, ale i na konstrukce, energetické rozvody, stropy, krovy nebo střechy.

 
Většina lidí má totiž zřejmě dojem, že parní čištění je to, co vídali před pár lety v teleshoppingu. Nebo nějaký stroj, který je vhodný k čištění dlaždic v koupelnách. Jenže průmyslové čištění párou, o kterém je zde řeč, je něco úplně jiného.

Nevýkonnější mobilní parní čistič pracuje s tlakem páry 10 barů a proud páry čistí ještě několik metrů o ústí hubice. „S párou máte nesrovnatelně větší akční rádius. Z jednoho místa odstraníme prach až ve zhruba 5metrové vzdálenosti, mastnotu pak až do tří metrů. Podstatně méně často tak musíme manipulovat s plošinou a postup práce se zrychluje,“porovnává ruční čištění, nebo vysávání průmyslovými vysavači, s prací nejvýkonnějšího parního čisticího systému německé firmy Frank Hochdruck & Dampftechnologie Martin Čížek z firmy Průmyslové čištění - Facility Cleaning Servis.

„Objednala si nás např. firma Fibertex Nonwovens ze Svitav, kde jsme čistili stropní konstrukce nad výrobní linkou od textilního prachu, vláken a také od mastnoty. Oproti jejich dosavadní praxe, kdy čištění provádělo šest až osm lidí s malými průmyslovými vysavači dva dny, my byli se vším hotovi v rámci jednoho dne dle požadavků klienta a to včetně odstranění mastnoty, se kterou si vysavače neporadí vůbec,“ zdůrazňuje časovou úsporu Martin Čížek.

S parním čištěním německého výrobce jsou spokojeni i u českého výrobce radiátorů Korado, kde si „páru“ pořídili právě kvůli čištění strojů, které běžnými způsoby zkrátka čistit nejdou. A tak je také nikdo nečistí. „Po použití parního čističe se technologiím vrátil původní vzhled a především se zlepšila funkcionalita zařízení,“ vyjádřil se mistr údržby ve firmě Korado Tomáš Sýkora. „Parní systém řeší širokou škálu znečištění, poradí si i s velmi houževnatými nečistotami z mazání, nátěrů, nápeků a podobně. I přes zkoušky ostatních výrobců parních systémů a chemií nedosahovaly takových výsledků, jako první nasazení parních systémů firmy Frank,"shrnuje vlastní poznatky.

Oproti vysávání má ovšem pára jednu nevýhodu. Je potřeba stroje a další vybavení zakrýt plachtami, které je ochrání před vodou, která z páry kondenzuje. O samotnou vodu, která se dostane na podlahu, se okamžitě postará člen týmu, jež obsluhuje vodní vysavač. Ovšem i se zakrýváním vybavení je stále parní čištění zhruba o dvě třetiny času rychlejší, než vysávání. A na rozdíl od něj vyčistí všechno.

Prostředek k požární bezpečnosti

K používání parního čištění je kromě rychlosti ještě jeden důvod. Je to spolehlivá cesta ke splnění bezpečnostních požárních předpisů, které upravují možné množství nečistot v pracovních prostorách (např. zákon 133/85 Sb. paragraf 4, odst.2, písmeno c: „… se hořlavý prach usazuje v souvislé vrstvě nejméně 1 mm“). Zde nejde ani tak o podlahy, ale především o stěny a stropní konstrukce. Přístup k nim, zejména ve výšce je komplikovaný a čištění klasickými postupy pomalé. A jakmile dojde na mastnoty, tak ještě pomalejší a navíc nedokonalé.

Jenže požární předpisy jsou nekompromisní. A stejně tak pojišťovny, když mají uhradit škody z případného požáru. „Nesplnili jste předpisy? Máte smůlu, nedodrželi jste pojistné podmínky,“ uslyší pak vedení firmy. V této souvislosti vynikne i možnost čistit párou rychle nejrůznější rozvody, včetně elektrických, na kterých by se jinak usazoval prach a další nečistoty, jež by sloužily jako živná půda pro případný požár.

Neobstojí ani žvýkačky

Výkonný parní čistič si při použití speciálního ekologického chemického přípravku Gumbusters do páry poradí i s kaučukem, který hyzdí prakticky všechny stanice a zastávky ve městech. A samozřejmě nejen je. Ano, jde o žvýkačky! Tu totiž z 80 % tvoří právě kaučuk. Většina ostatních látek se postupně vyžvýká a na zem už dopadá jen stoprocentní kaučuk.

Babské triky se zmrazením a následným oškrábáním můžou fungovat na tričko, ale dlažbu na náměstí do „mrazáku“ nedáte. Ostatně i pokusy s mrazením žvýkaček již úklidové firmy zkoušely. Ovšem ne moc úspěšně. A pokusy žvýkačky seškrabovat už všichni dávno vzdali.

„Jednu žvýkačku odstraňujeme šest vteřin. Její část se průběhu té doby promění v prach, který vysajeme, zbylá část se kartáči oddělí od povrchu a vysajeme ji také. Na zemi zbude jen mokrá skvrna, která rychle uschne. Při prezentaci pro radnici jsme dostali k vyčištění asi šest metrů čtverečních zámkové dlažby, která byla doslova posetá žvýkačkami. Na jedné dlaždici jsem ji napočítal dokonce 12,“ popisuje Martin Čížek. Ač šlo o extrémně znečištěnou plochu, za dvě hodiny si s ní pára poradila.

Odhaduje se přitom, že na chodnících ve Velké Británii je přilepeno asi 3,5 mld. žvýkaček. Pro Česko takový odhad k dispozici není, ale jestliže vyjdeme z britského předpokladu, který počítá s populací zhruba šestinásobnou oproti české, mohlo by na tuzemských chodnících lepit asi 580 milionů žvýkaček…

Přemysl Souček
 
Publikováno: 24. 4. 2018 | Počet přečtení: 626