asseco Aimtec murr

Robotická škola a festival kreativity

O víkendu ve dnech 23. a 24. června 2018 se v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha v partnerství Fakulty elektrotechnické ČVUT koná festival Maker Faire Prague, spojující vědu s modelářstvím a kutilstvím, kde se mj. představí i pozoruhodné studentské projekty. Jde o první české setkání makerů - kutilů 21. století.

 

Jak vzdělávat mladé lidi v době, kdy pracovní místa začínají nahrazovat roboti a ve společnosti se intenzivně skloňují pojmy jako Průmysl 4.0 či Internet věcí? Ačkoli budoucnost nemůžeme přesně předpovědět, podle profesora Michaela Šebka, vedoucího programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT, můžeme očekávat, že tempo technologických a společenských změn bude čím dál rychlejší. „Jakákoli speciální znalost bude ztrácet význam, v ní nás počítače napojené na internet vždy porazí. Výhodou v budoucnu budou lidské schopnosti jako samostatné myšlení, kreativita a volba cílů, to roboti ještě dlouho umět nebudou. Také bude pro lidi nesmírně důležité být flexibilní a umět se po celý život sám učit novým věcem,“ říká Michael Šebek. Studijní program, který vede, proto spíše než na konkrétní technologie a postupy klade důraz na individuální projekty, spolupráci, trénink myšlení a kreativní řešení úloh.

Tým vyučujících studijního programu Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT prosazuje právě tento styl vzdělávání, což je podle profesora Michaela Šebka způsob, jak připravit studenty na budoucnost, kdy technologie v mnoha ohledech nahradí lidskou práci. Výsledkem projektově orientované výuky ve studijním programu Kybernetika a robotika je množství atraktivních modelů a experimentálních přístrojů, které kombinují technologickou vyspělost s hravým a místy až kutilským přístupem k věci. Studenti několika kateder FEL ČVUT spojených se studijním programem Kybernetika a robotika na festivalu představí některé z nich:

- Konvoje inteligentních autodráhových autíček - ukázka autodráhy se zdánlivě obyčejnými autíčky, která však studenti vybavili vyspělými technologiemi, aby mohla sloužit k výzkumu chování kolon autonomních vozů a testům tzv. kooperativních adaptivních tempomatů.

- Cirkus katedry řídicí techniky - expozice čtyř vizuálně zajímavých modelů (s názvy Eggstatic, kulička v obruči, magman a stromeček), které zábavnou formou ukazují principy elektronického řízení.

- Model auta s prvky řízení drive by wire - modelářské autíčko vylepšené o dva elektromotory na zadní nápravě a speciální elektroniku a řídicí software, který dokáže přerozdělovat točivý moment.

- Autonomní formule F1/10 - model autonomního elektroauta v měřítku 1:10, se kterým tým ČVUT vyhrál tento rok mezinárodní soutěž v Portugalsku.

- 3D Farmer pro automatizaci 3D tiskových farem - studentský projekt, který demonstruje možnost automatizovaně měnit pracovní desky 3D tiskáren.

- Projekty z katedry měření - expozice šesti kreativních studentských modelů, např. laserové vypalovačky obrázků nebo magnetické levitace.

- Ultrazvuková manipulace - prezentace zdánlivě magického systému, který dokáže bez kontaktu pohybovat s malými objekty ultrazvukem.

- wITches - dívčí skupina z FEL ČVUT, která se věnuje popularizaci IT témat. Jejich expozice zahrnuje tvůrčí workshopy (hlavně) pro děti s pomocí mikropočítačů a miniaturních robotů.

Na Festivalu Maker Faire Prague se kromě zmíněných expozic představí na 180 dalších projektů a desítky workshopů a prezentací. Návštěvníci si tak budou moci např. vystřelit z největšího vzduchového děla na světě, obdivovat skleněné parní stroje a elektronické šperky, prohlédnout si největší velkoformátovou fotografii Prahy, navštívit digitální 3D planetárium, ale také vytvořit vlastní elektronický hudební nástroj. Budou si moci vytisknout vlastní výtvor na 3D tiskárně, vytesat si dřevěnou motokáru nebo vyzkoušet dřevěné kolo pro lidského křečka či vyrobit miniaturního robůtka z kartáčků na zuby, nebo zahrát piškvorky proti „umělému mozku“ ze zavařovacích sklenic.

Středoškoláci si zkusí ovládat robota

Také středoškoláci si mohou v létě vyzkoušet základy programování a ovládání robotů. Fakulta strojní ČVUT v Praze pořádá od 10. do 13. července Letní školu robotiky 2018. Je určena studentům předposledních ročníků středních škol a gymnázií, ale i dalším mladým zájemcům, kteří si chtějí zkusit řídit robota. Během čtyřdenní akce se seznámí s ladicím prostředím ovládání LED a se základy programování desek Arduino, analogovými vstupy/výstupy servomotorků a jejich ovládáním, s tím jak funguje sériová linka, ovládání z PC Sběrnice I2C, zobrazování informací na displeji, senzory, LCD a v závěrečných dnech si pod vedením zkušených pedagogů dvoučlenné skupiny studentů vytvoří vlastní projekt a vyzkouší v praxi řízení robota (ovládání autíčka, chodícího robota, ...). Součástí Letní školy robotiky mohou být i odpolední exkurze do fakultní laboratoře programovatelných automatů.

Loňského ročníku se zúčastnila dvacítka studentů a většinu z nich program natolik zaujal, že se zajímali o možnosti studia na Fakultě strojní ČVUT v Praze. A nejen o studium průmyslové robotiky a automatizace. Také letošní Letní škola robotiky je pro účastníky zdarma. Zájemci se mohou přihlásit na: http://control.fs.cvut.cz/roboti2018, případné bližší informace lze získat na e-mailu: Martin.Novak@fs.cvut.cz

 
Publikováno: 22. 6. 2018 | Počet přečtení: 856