rossleor asseco murr

V Bohumíně vznikne závod na unikátní bioplasty

Od roku 2020 by se měly vyrábět v bohumínské Bochemii bioplasty z fritovacích olejů. Unikátní českou technologii s označením Hydal vyvinula nanotechnologická společnost Nafigate ve spolupráci s VUT Brno, Vysokou školou technologickou v Praze a dalšími akademickými pracovišti.

 
Bakterie požírají použitý fritovací olej a vyrobí z něj biopolymer, sloužící jako surovina pro produkci bioplasmu, který se po použití bez problémů rozloží ve vodě nebo půdě na vodu a oxid uhličitý. Z odpadu tak vznikne cenný materiál, který navíc nebude poškozovat životní prostředí.

„Od Nafigate jsme koupili exkluzivní licenci jak na stavbu prvního závodu s výtěžností tisíc tun biopolymeru ročně, tak pro její další prodej ve světě. Stavba bude stát od 11 do 15 mil. eur, proto se Bochemie pokusí získat na ní dotaci, ale ekonomicky se provoz má vyplatit i bez ní,“ uvedl Jiří Puš, člen představenstva Bochemie. Použitý fritovací olej se bude vozit ze zemí střední Evropy. Pro pokrytí plné roční kapacity závodu bude potřeba 1500 t oleje. Ze vzniklého biopolymeru se budou vyrábět mikroplastové částice, které se přidávají např. do kosmetických přípravků.

Nafigate během osmi let investoval do vývoje technologie několik stovek milionů korun. Nyní se snaží najít partnery pro její průmyslové využití. Technologie by mohla pomoci vyřešit problém, jak likvidovat celosvětově rostoucí množství použitého fritovacího oleje, které se ročně zvyšuje o 10 %. Dosud se likvidoval např. přeměnou na bionaftu, Hydal z něj ovšem vytváří cennější surovinu.
 
Publikováno: 28. 6. 2018 | Počet přečtení: 707