rossleor asseco murr

Na práci v Brně nelákají ani slušné peníze

Mzdy rostou (dle ČSU meziročně o 7 %, ale na celé řadě pracovních pozice šlo o dvojciferný nárůst), přesto v Brně a okolí chybí tisíce pracovníků. Vyplývá to z průzkumu mezd personální agentury Grafton. Největší poptávka panuje ve výrobě, IT a podnikových službách. Velké problémy mají i vinaři.

 
„Aktuálně nabírají prakticky všechny segmenty. Co do počtu lidí vedou podnikové služby, kde aktuálně chybí tisíce pracovníků, co do složitosti náboru jsou však na špičce informační technologie, kde i přes výrazný růst mezd není snadné potřebné pracovníky získat,“ říká Kateřina Tkadlecová, vedoucí brněnské pobočky Grafton Recruitment. V podnikových službách chybí zejména pracovníci zákaznické podpory a lidé s ekonomickým vzděláním a znalostí cizích jazyků, v IT je největší poptávka po vývojářích a ve výrobě přetrvává hlad po operátorech výroby, seřizovačích, mechanicích, konstruktérech a inženýrech kvality.

Výdělky skoro jako v Praze

Zatímco pro jiné regiony ČR jsou ve srovnání s Prahou charakteristické výrazné mzdové rozdíly, Brno podmínkami hlavní město u většiny pozic dohání. Nejvyšší mzdy v Jihomoravském kraji dosahují podle analýzy Grafton až 200 tisíc měsíčně (ředitel výrobního závodu). V IT sektoru si nejvíce vydělají ředitelé IT (80-150 tisíc hrubého měsíčně) a ředitelé softwarového vývoje (80-130 tisíc), nejméně specialisté technické podpory 1.stupně (28-33 tisíc). V oblasti výroby jsou nejlépe placeni vedoucí závodu (120-200 tisíc) a techničtí ředitelé (70-120 tisíc), naopak nejméně výrobní dělníci (19-26 tisíc) a řidiči VZV (19-25 tisíc). V logistice bere nejvíce ředitel logistiky a nákupu (75-110 tisíc), na 90 tisíc dosáhne i manažer nákupu či manažer logistiky. Nejméně si v tomto oboru v Jihomoravském kraji vydělá skladník (20-30 tisíc). Ve finančních službách mají nejvyšší mzdy finanční ředitelé (90-180 tisíc) a nejnižší účetní (27-35 tisíc). V obchodě berou nejvíce výkonní ředitelé (120-180 tisíc), obchodní ředitelé (70-120 tisíc) a marketingoví ředitelé (70-100 tisíc), naopak nejméně prodavači (20-25 tisíc). V administrativě mají nejvyšší výdělky HR ředitelé (100-150 tisíc), advokáti (70-120 tisíc) a podnikoví právníci (50-80 tisíc) nejnižší recepční bez praxe (19-25 tisíc). V jihomoravském zdravotnictví a farmacii má ze sledovaných pozic nejvyšší mzdu manažer klinických studií (60-150 tisíc), nejméně si vydělá zdravotní sestra (22-31 tisíc).

Za prací se kvůli špatnému spojení nechce dojíždět

Po finanční stránce by na tom Brno tedy nemuselo být špatně, ale pracovní nabídku kazí jeden zásadní problém. I když Jihomoravský kraj sousedí s Rakouskem, nezaznamenává výrazné dojíždění pracovníků za hranice, jako je běžné např. v jižních Čechách. Důvodem je hlavně nedostatečná infrastruktura, která dojíždění ztěžuje, což platí i pro dojíždění v rámci kraje. „Lidé na jižní Moravě jsou ochotni dojíždět do práce zhruba o polovinu méně, než v jiných regionech ČR. Lepší dopravní spojení Brna s okolím by bylo pro trh práce velmi přínosné,“ vysvětluje Kateřina Tkadlecová.

Nedostatek pracovníků v regionu tak zvyšuje zájem firem o zaměstnávání cizinců, především z Polska, Maďarska, Ukrajiny a Běloruska, a to jak na dělnické pozice, tak i na kvalifikované posty v podnikových službách, kde je nutná nejen znalost daného oboru, ale i schopnost hovořit cizími jazyky.

V oblasti benefitů se projevuje snaha vycházet zaměstnancům vstříc formou práce z domova či flexibilního začátku pracovní doby, ale firmy nabízejí např. i výhodně úročené půjčky, či dlouhodobé neplacené volno, kdy zaměstnavatel hradí zdravotní a sociální pojištění v minimální výši.
 
Publikováno: 12. 7. 2018 | Počet přečtení: 643