Zlodějům k vytipování prázdných bytů a domů pomáhají sociální sítě.
Podle aktuálního průzkumu agentury Rondo Data odjíždí v létě na dovolenou až 75 % Čechů. Mimo domov dva týdny je 49 % Čechů, tři týdny 17 % z nich, jeden týden pak 15 % dotázaných. Zloději tak mají dostatek času na vytipování nezabezpečených bytů a domů.
„Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou mimo domov a masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do veřejného prostoru. Většina si pak vůbec neuvědomuje, že ohrožuje bezpečí svého domova. Zloději totiž stačí pro rychlý lup pouze dobrá informace a pár minut,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.
Jen během loňského léta bylo nahlášeno vloupání do více než 8000 nemovitostí a škody dosáhly téměř na 320 milionů korun, vyplývá to z policejních statistik. Průměrné denní škody tak dosahovaly více než 2,6 milionu korun.
Objasněnost těchto případů se pohybovala pouze okolo 22 %. A dopadení pachatele navíc neznamená, že se okradeným navrátí ztracené cennosti, ty zloděj už většinou dávno prodal. Navíc zloděje v poslední době nelákají jenom movité věci, ale zaměřují se také stále více na cenná data, např. v počítačích, laptopech nebo na paměťových discích.
„Zabránit řádění zlodějů ve svých domovech tak můžete právě omezením informací v nezabezpečených profilech na sociálních sítích o tom, kde se právě pohybujete,“ doporučuje Ivan Pavlíček a dodává: „Dále je to samozřejmě kvalitní zabezpečení domácnosti, a to nejen během letních dovolených. Základem by měly být bezpečnostní vchodové dveře minimálně třetí bezpečnostní třídy, u oken a balkonů v nižších patrech je pak vhodné pořízení alespoň bezpečnostních fólií na skla nebo zámků na kliky. Stejně tak se vyplatí požádat příbuzné či sousedy, aby vám během dovolené vybírali poštovní schránku.“