Nejčastější chyby při práci s vysavačem
Zvýšená prašnost v domácnostech je dána nejen ročním obdobím a klimatickými podmínkami, ale i způsobem větrání, vybavením a počtem rodinných příslušníků. Pomoci zbavit prachu mohou především kvalitní vysavače. Úklid můžete výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Měňte sáčky včas - Funkčnější jsou klasické vysavače. Při jejich používání se ale většinou dopouštíme několika chyb, které výrazně znehodnocují konečný výsledek. Jednou z nejčastějších je výměna sáčku ve vysavači až ve chvíli, kdy přetéká obsahem a prachem. Sáčky byste měli měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny. Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků.
Starejte se o filtry ve vysavači - Častou chybou vedle plných sáčků je zanesený filtr. Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být následné vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plných škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti. Tyto škodlivé částice, které pak denně i v noci dýcháte, jsou velkou hrozbou pro zdraví v podobě alergií, astmy, problémů s dýcháním apod. „Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.
Nevysávejte zbrkle - Aby bylo vysávání účinné, je také nutné mít kromě funkčního „nástroje“ i bezchybnou „obsluhu“. A jaké chyby jsou nejčastější při samotném vysávání? Nevysáváte v obou směrech, což může být problém u luxování koberců, kdy se nečistota schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích či ve spárách pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.
Tip na nejúčinnější řešení - „Pokud bydlí
![](../../obrazky/tm062018/7.8.vysavanihusky2.jpg)