asseco Aimtec murr

Certifikace SZÚ nyní i na elektrozařízení

Strojírenský zkušební ústav (SZÚ), zaměřující se na zkušebnictví, inspekce a certifikace, nově nabízí posuzování shody dle evropské směrnice 2011/65/EU (RoHS 2) o omezení používání vybraných nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních k získání podkladů o použitých materiálech pro CE značku.

 
SZÚ je oprávněn k udělování různých certifikačních značek, jako je např. značka DVGW určená pro německý trh, značky pro ukrajinský a ruský trh, značka Česká kvalita pro český trh, ale disponuje i oprávněním udělovat vlastní značku Certifikovaný výrobek. Ten informuje konečného zákazníka, že daný výrobek byl vyzkoušen a certifikován důvěryhodným a silným certifikačním orgánem s širokou mezinárodní působností. Nyní k nim přibylo i potvrzení shody s požadavky evropské směrnice 2011/65/EU (RoHS 2) o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních.

Dlouhodobým cílem EU je předcházet vzniku zejména rizikových odpadů a součástí tohoto cíle je omezit nebezpečné látky v elektrických a elektronických zařízeních (EEZ) a přispět tak k ochraně lidského zdraví a environmentálně šetrnému využití a zneškodnění odpadních EEZ. Proto v roce 2002 vznikla na evropské úrovni směrnice 2002/95/ES, označovaná jako RoHS 1, kterou v roce 2011 vystřídala přepracovaná směrnice 2011/65/EU, označovaná jako RoHS 2. Tato směrnice byla zapracována do české legislativy jako nařízení vlády č. 481/2012 Sb.

Toto nařízení vlády o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních se vztahuje na:

- malé a velké spotřebiče pro domácnost,

- zařízení informačních technologií a telekomunikačních zařízení,

- spotřební elektroniku a osvětlovací zařízení,

- elektrické a elektronické nástroje,

- hračky, vybavení pro volný čas a sporty,

- zdravotnické prostředky,

- monitorovací a řídicí přístroje,

- výdejní automaty a jiná elektrozařízení, která nespadají do žádné z uvedených kategorií.

Tyto výrobky podle limitů stanovených zmíněnou směrnicí nesmí obsahovat více než 0,1 % nebezpečných látek, jakou jsou olovo (Pb), rtuť (Hg), nebo šestimocný chrom, polybromované difenylethery (PBDE) či polybromované bifenyly (PBB). V případě kadmia (Cd) je stanovený bezpečnostní limit dokonce ještě 10 násobě přísnější (maximální povolené množství činí pouze 0,01 %).

Zkušebna elektrických zařízení SZÚ má k dispozici moderní analyzátor Horiba sloužící k zjišťování množství nebezpečných látek v elektrických zařízeních. Po absolvování měření s negativními výsledky získá zákazník protokol, který slouží jako oficiální podklad pro udělení značky CE. Hlavní přidanou hodnotou, kterou SZÚ nabízí při certifikaci výrobků je komplexnost služeb, kdy veškeré činnosti spojené s certifikací zajistí sám zkušební ústav, což výrazně snižuje čas k úspěšnému ukončení certifikace i náklady na ní vynaložené.

/szu/
 
Publikováno: 21. 8. 2018 | Počet přečtení: 635