asseco Aimtec murr

Zaměstnancům platí za „zlepšováky“

Současný nedostatek lidí na českém trhu nutí zaměstnavatele přicházet s novými nápady, jak si udržet ty stávající zaměstnance. Většina firem se uchyluje k peněžním odměnám nebo nepeněžním benefitům, někde zas přicházejí na jiné motivační nástroje, jako např. v plzeňském výrobním závodě Daikin. Zde začali vyplácet finanční odměny zaměstnancům za konstruktivní nápady.

 

V plzeňském podniku na výrobu klimatizačních jednotek říkají motivačnímu nástroji Kaizen (z japonštiny zlepšení nebo změna k lepšímu), což odkazuje na filozofii či postupy zdokonalování procesů ve výrobě - zejména ve strojírenství a řízení podniků. Je o neustálém a souvislém zlepšování. První zmínky o systému Kaizenů jsou už z padesátých let minulého století. Japonští manažeři obecně tvrdí, že na prvním místě není zisk, ale kvalita. Pokud se postaráte o kvalitu, zisk se zákonitě dostaví. Je to nikdy nekončící proces. První výstupy mohou být vidět již za půl roku, opravdová změna může trvat i několik let.

Nápadů na zlepšení nějakého pracovního procesu Daikin uznal za rok a půl 431. Mezi takovými „zlepšováky“ byl i nápad Tomáše Carvy, který vymyslel způsob, jak lépe a bezpečněji převážet vyšší množství přepravních košů s výrobními díly. Stačila k tomu prostá spona, která slouží k jejich vzájemnému spojení do jednoho celku. Operátor má tak přepravovaný materiál pod kontrolou, současně jsou vozíky i lépe ovladatelné. Je to jeden z nápadů, kterých jsou každý měsíc desítky, např. letos v únoru jich bylo až 40.

„Filozofie Kaizenů vychází z toho, že je efektivnější dělat každý den maličkou změnu k lepšímu než jednorázové velké změny. Učí lidi zodpovědnosti a vede je k tomu, aby vymýšleli zlepšováky a nebyli lhostejní k tomu, co se v jejich okolí děje,“ říká manažer výroby Jan Bezděk a dodává: „Je jedno, zda zaměstnanci přispějí maličkostí ve vylepšení denního provozu nebo vymyslí způsob, jak zefektivnit výrobní proces. Výsledek je vždy takový, že se lidem pracuje lépe, firma prosperuje a tím inspiruje ostatní. Hodnoceny jsou i samotné snahy o zlepšení, což znamená, že se „Kaizen“ nemusí ve finále vůbec realizovat.“

 
Publikováno: 4. 9. 2018 | Počet přečtení: 596