asseco Aimtec murr

Největší letošní výstava NTM mapuje historii českého průmyslu

Symbolicky v den 100. výročí tzv. Washingtonské deklarace - Prohlášení nezávislosti československého národa ze dne 18. října 1918 - zahájilo Národní technické muzeum v Praze stěžejní akcí k výročí vzniku republiky. Tou je výstava s názvem „Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět“.

 

Už při příchodu k budově NTM nelze přehlédnout upoutávku na výstavu lákající jedním z klíčových exponátů - letadlo Aero L-29R Delfín, umístěné na budově muzea, který připomíná úspěchy čs. leteckého průmyslu. Před budovou muzea přivítá návštěvníky Kaplanova turbína, která byla rovněž součástí čs. pavilonu na EXPO 58 v Bruselu. Samotná výstava je rozčleněna do klíčových etap historie českého státu z pohledu průmyslové výroby charakteristické pro danou dobu. Kolekce 130 vybraných exponátů především ze sbírek NTM představí technický a průmyslový vývoj československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992. Kromě trojrozměrných exponátů - výrobků, prototypů a modelů - připomenou historií významných československých firem i předních osobností československé techniky a průmyslu dobové dokumentační a propagační materiály, dokumentární filmy, digitální projekce i interaktivní hry.

Hynek Stříteský, komisař výstavy, řekl: „Mezi četnými exponáty nebude chybět chlouba naší motocyklové historie - čerstvě zrestaurovaná Jawa 250 zvaná kývačka v řezu, model dálničního mostu z konce 30. let, experimentální televizní řetězec MEVRO či komponenty našich prvních počítačů, které připomenou původ vymožeností pozdějších let a desetiletí. Československé vynálezy světového významu zastupuje polarograf nebo pneumatický tryskový stav.

„Cílem výstavy je představit návštěvníkovi téma ve všech jeho podobách a souvislostech. Neexistuje prakticky žádné průmyslové odvětví, v němž by Československo v průběhu své historie nemělo výrazného zástupce. To je samo o sobě vzhledem k velikosti země a četným zvratům, jimiž ve své nedlouhé historii prošla, nanejvýš pozoruhodné,“ uvedl Jiří Hulák, jeden z kurátorů a zároveň hlavní scénárista výstavy. Na jedné straně poznamenaly československou historii dvě meziválečné hospodářské krize, šest let okupace, násilné znárodňování a čtyři dekády let direktivního řízení a izolace od nejvyspělejších zemí světa. Ovšem přesto se může naše země pochlubit i světově úspěšným exportem technologií, kdy historii jeho průmyslu provázejí výjimečné momenty jako prvenství ve výrobě motocyklů i tramvají nebo významné patenty (tlakový licí stroj, pneumatický tryskový stav, kontaktní čočky apod.) a konečně i pozoruhodné počiny v oblasti architektury, stavitelství a designu.

K výstavě „Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět“ se uskuteční řada dalších doprovodných akcí, včetně speciálních programů pro školy - od mateřských po střední - každý víkend proběhne série komentovaných prohlídek výstavy pod vedením zkušených průvodců, které budou v rámci vstupného do muzea zdarma.

Souběžně s výstavou Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět, připravilo NTM výstavu „Pražské vzorkové veletrhy“, která doplňuje historickou část hlavní výstavy o pohled na současnou českou průmyslovou výrobu, a to především těch výrobců, jejichž značky doprovází převážnou část historie naší republiky. Jak uvedla autorka výstavy Lucie Střechová, představuje se zde široká paleta vystavovatelů, kteří prezentují několik výrobních odvětví. Svou historii i aktuální výrobní program zde prezentují např. společnost GZ Media, tradiční výrobce

vinylových desek z Loděnice u Berouna, společnost Gorenje reprezentující značku MORA, jež od roku 1825 stále sídlí a vyrábí ve svých původních prostorech v Hlubočkách u Olomouce, přerovská firma Meopta, tradiční výrobce promítacích zařízení, filmové techniky a fotoaparátů, která dnes patří ke špičkovým výrobcům optických přístrojů, či brněnská společnost TESCAN, specializující se na elektronovou mikroskopii, nebo firma Sigma Lutín, výrobce čerpadel a vodních pumpy. K tradičním špičkám českého průmyslu, které mají na výstavě rovněž své zastoupení patří mj. zástupce českého leteckého průmyslu Aero Vodochody, který v roce 2019 slaví 100 let od svého založení, Škoda Transportation, jeden z hlavních tuzemských výrobců kolejových vozidel a pokračovatel původních strojírenských závodů založených Emilem Škodou (1866), nebo poměrně nedávno vzniklé konsorcium Czechoslovak Group (CSG) sdružující mj. další slavné značky automobilky Tatra, Avia i hodinky Prim.

Na výstavu „Pražské vzorkové veletrhy“ navazuje i nová samostatná expozice, věnovaná českému cukrovarnictví. Ostatně právě cukrovarníci od počátku podporovali Národní technické muzeum a měli zásadní podíl na jeho založení v roce 1908.

 
Publikováno: 18. 10. 2018 | Počet přečtení: 803