Detektor promění mobil v kapesní laboratoř
Společnost BASF představila v Londýně průkopnický infračervený detektor Hertzstück, díky němuž se chytré telefony mohou proměnit v přenosné kapesní laboratoře. Předvedený prototyp miniaturního spektrometru umožní např. určit obsah tuku v tvarohovém sýru apod.
Tento snímač blízkého infračerveného záření o vlnových délkách 1–3 μm vyvinul start-up trinamiX, který roku 2015 založili výzkumní pracovníci společnosti BASF v německém Ludwigshafenu. Patentované zapouzdření funkční polovodičové vrstvy v tenkém filmu je velmi stabilní a chrání senzor před vlivy okolí, např. před vodou nebo kyslíkem. Díky této miniaturizaci se může snímač v blízké době instalovat jako senzorový čip na základní desce chytrého telefonu.
V blízké infračervené spektroskopii se využívá krátkovlnné infračervené světlo. To způsobuje specifické molekulární vibrace, jež umí senzor Hertzstück detekovat. V průmyslových procesech se tato technologie běžně aplikuje pomocí rozměrných přístrojů, mj. při kontrole kvality potravin a farmaceutických výrobků; specializovaný analytický software je pak schopen změřit obsah vody, bílkovin či tuků. Pokud tuto technologii dokážeme instalovat do chytrého telefonu, v budoucnu nám poskytne užitečné informace o neviditelných vlastnostech potravin. Může se tak hodit např. lidem, kteří chtějí sledovat svou spotřebu tuku nebo jíst výhradně veganskou stravu.
Analýza jídla pomocí telefonu zabere pouze několik vteřin, a nemá přitom ani ten nejmenší vliv na zkoumaný předmět. V některých případech lze snímač dokonce použít na měření přes obal, aplikace je však obzvláště vhodná pro nebalené potraviny a připravené pokrmy. Hertzstück nabízí i mnoho dalších potenciálních nepotravinářských využití včetně měření vlhkosti kůže pro výběr správných kosmetických přípravků, zjišťování množství účinných látek v léčivech, nebo dokonce určování obsahu přírodních vláken v nábytkových materiálech. První spektrometry s novým infračerveným senzorem budou uvedeny na trh v roce 2019 a budou určeny pro průmyslové a poloprofesionální využití. Běžný spotřebitel bude mít tuto technologii k dispozici pravděpodobně od roku 2022.