asseco Aimtec murr

Robot to umí i se dřevem

Lidé pracující v dřevozpracujícím průmyslu jsou často vystaveni fyzicky velmi náročným pracím. Roboty jsou alternativou a mohou zbavit zaměstnance namáhavých úkolů. Například ve společnosti Sägewerk Echtle KG obsluhuje robot Kuka typu KR 180 R3200 PA celou linku na zpracování dílů.

 

Paletizace, obsluha strojů, vrtání nebo řezání - rozsah aplikací v dřevozpracujícím průmyslu je velmi široký. Základními požadavky jsou přesnost, flexibilita a rychlost. Řešení s uplatněním robotů jsou stále častěji využívány zejména pro paletizaci a obsluhu strojů na jejich vstupu a výstupu. Zaměstnanci jsou tak oproštěni od monotónní a fyzicky namáhavé práce.

Po modernizaci závodu ve Schwarzwaldu firma rozšířila výrobu o nové stroje. Pro zajištění kvality a rozměrové přesnosti bylo např. instalováno nové obráběcí centrum s automatickým vkládáním dílů do stroje. Protože dělníci nemohou jednoduše manipulovat s dřevěnými deskami, které mohou mít délku až 3,20 m, je tato těžká práce prováděna robotem, který má navíc tu výhodu, že není omezen pouze na jednotlivé pracovní kroky. Je schopen provádět více úkolů najednou a může být také integrován do jiných výrobních procesů. Společnost se rozhodla pro robot Kuka typu KR QUANTEC 180 R3200 PA, který byl uveden do provozu ve spolupráci se systémovým integrátorem.

Robot přizpůsobený specifickým požadavkům

Požadavkem zákazníka byl velký dosah a vysoká flexibilita robota. Vyhovoval totiž nejlépe pracovním podmínkám v omezeném prostoru a navíc ho je možné použít pro řadu úkolů. Aby mohli obsloužit všechny stroje v akčním poloměru robota, umístili jej na lineární osu. Lineární jednotka Kuka KL 4000 byla instalována uvnitř robotické buňky. Skládá se ze dvou modulárních nosných prvků o délce 1,5 a 2 metry a poskytuje robotu možnost pohybu po podlaze. Flexibilita robota byla zvláště důležitá. Robot musí být schopen se přizpůsobit aktuální výrobní kapacitě. Proto bylo vytvořeno uživatelské rozhraní na ovládacím panelu smartPAD. Výsledkem je, že provozovatel může průběžně přizpůsobovat priority aktuálním výrobním podmínkám. Například pořadí, ve kterém jsou CNC stroj, lis či brusný stroj obslouženy, lze kdykoli změnit.

Kvalitní obsluha strojů

Robot provádí řadu různých úkolů u řezací stanice a je vybaven velkoplošným vakuovým chapadlem pro manipulaci s díly. V třívrstvém panelovém lisu jsou díly laminovány, aby byl vylepšen jejich dřevěný povrch. Dalším úkolem automatického pomocníka je vyzdvihnout slepené dřevěné panely a přenést je do nejbližšího širokopásového brusného stroje. Robot, který disponuje vysokou nosností, přesně pokládá panely na dopravní pás stroje. Povrch lepených panelů je pak v brusném stroji širokým pásem jemně broušen. Pokud brusný stroj již pracuje na plnou

kapacitu, robot položí panely dolů na jeden ze čtyř vyrovnávacích zásobníků a stroj obslouží později. Pro provedení druhého úkolu jsou panely slepené a poté transportovány do robotické buňky prostřednictvím stohovacího válečkového dopravníku. Robot je zvedá svým chapadlem a zakládá do CNC stroje, který má za úkol nařezat panely přesně na správnou velikost. Po tomto formátování robot přenese dřevěné panely k brusnému stroji, aby byl dokončen proces úpravy povrchu.

Automatizace dosáhla požadovaného úspěchu

Obráběcí centrum bylo pořízeno jako nový systém, integrace robota do něj probíhala od počátku a realizace proto byla snadná. Robot zcela splnil očekávání v rámci automatizace výroby. „Byli jsme schopni odebrat našim zaměstnancům fyzicky náročnou práci a zvýšit produktivitu,“ říká Manuel Echtle, který shrnuje hlavní výhody robota. Automatizované opracování produktů umožnilo větší flexibilitu výroby a získání nových zákazníků. Motivován tímto úspěchem plánuje M. Echtle další robotické pracoviště.

 
Publikováno: 28. 12. 2018 | Počet přečtení: 688