Jako první dorazili na odvrácenou stranu Měsíce Číňané
Letošní rok má za sebou sice pouhých pár dnů, ale už se stačil zapsat do klíčových milníků kosmického výzkumu: 3. ledna čínská sonda Čchang-e 4 vůbec poprvé v historii letů do vesmíru jako první lidmi vyrobené těleso úspěšně přistála na odvrácené straně Měsíce.
Čínští vědci museli vyřešit řadu problémů, spojených s výzvami, které sebou průzkum odvrácené strany našeho kosmického souputníka přináší. Vzhledem k tomu, že se sonda nachází na straně, která je trvale odvrácena od Země, není možná přímá komunikace s pozemským řídicím střediskem, takže spojení udržuje satelit, který Čína vyslala na oběžnou dráhu kolem tzv. libračního centra L2 (Lagrangeův bod L2) v soustavě Země-Měsíc již v květnu loňského roku.
Čchang-e 4 má za cíl probádat Von Karmánův kráter v Aitkenově pánvi, která podle předpokladu vědců vznikla při dopadu velkého tělesa v rané době měsíčních dějin a získat tak více informací o tomto místě. Svým průměrem přes 2500 km a hloubkou 13 km je Aitkenova pánev nejen největším, nejhlubším a nejstarším kráterem na Měsíci, ale i jedním z největších impaktních kráterů v celé sluneční soustavě.
Projekt zahrnuje ale i pozoruhodné biologické výzkumy: Na palubě sondy jsou kromě přístrojů mj. i vajíčka bource morušového, brambory a semena rostliny zvané huseníček rolní (Arabidopsis thaliana), používanou vzhledem k její nenáročnosti a krátké generační době jako modelový organismus, s jejichž pomocí chtějí vědci zjistit, zda je možné pěstovat rostliny v uzavřeném prostředí v podmínkách nízké gravitace.
Čína po přistání na odvrácené straně Měsíce chystá dopravit na Zemi i měsíční horniny a v roce 2030 by se měl na Měsíci vypravit i první Číňan.