asseco Aimtec murr

Platforma pro umělou inteligenci

  Svaz průmyslu uzavřel s Úřadem vlády a Ministerstvem průmyslu a obchodu memorandum o spolupráci na rozvoji umělé inteligence.

 
Platforma pro umělou inteligenci, která zahrnuje zástupce byznysu, akademické sféry a státní správy, se bude aktivně podílet na přípravě a naplňování národní strategie pro rozvoj umělé inteligence. Česko ji má zpracovat do poloviny letošního roku. Ke vzniku národních strategií vyzvala Evropská komise členské státy EU v Koordinovaném plánu v oblasti umělé inteligence, který vydala loni v prosinci.
Umělá inteligence (AI - Artificial Intelligence) je klíčovým nástrojem pro rozvoj českého byznysu, zvyšování jeho konkurenceschopnosti a pro růst přidané hodnoty tuzemských výrobků a služeb. Specializovaná umělá inteligence už dnes pomáhá překládat texty, hledat nejrychlejší cesty do zvolené destinace nebo umožňuje lékařům přesněji diagnostikovat nemoci. Firmám dokáže ušetřit peníze a zlepšovat využívání výrobních kapacit díky včasnému odhalování poruch výrobních zařízení.
„Dnešním podpisem Memoranda prohlubujeme dlouhodobou a úspěšnou spolupráci v oblasti digitální ekonomiky, jednotného digitálního trhu a nových technologií, kterou se nám společně se zástupci státní správy podařilo v minulých letech navázat. Podpis Memoranda považuji za ocenění práce svazové Platformy pro umělou inteligenci, která je v této oblasti již delší dobu aktivní. Zaměříme se zejména na návrhy týkající se regulace umělé inteligence, na otázky spojené s etikou, vzděláváním či přístupu k datovým zdrojům. Budeme se věnovat i přípravě podniků a pracovní síly na využívání AI. Ve všech jmenovaných oblastech může Platforma poskytnout užitečné know-how,“ říká Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Memorandum navazuje na klíčové dokumenty Evropské unie, zejména na Sdělení Evropské komise „Umělá inteligence pro Evropu” z dubna 2018 a na Koordinovaný plán v oblasti umělé inteligence z prosince 2018, kde Evropská komise ve spolupráci s členskými státy EU popsala 8 základních priorit pro aktivity v oblasti umělé inteligence.
Klíčovou oblastí pro spolupráci bude příprava národní strategie ČR k umělé inteligenci. „Jednou ze zásadních částí strategie k AI je i oblast investic a výzkumu a vývoje, je proto nezbytně nutné vést širokou diskusi se všemi subjekty v ČR a zaměřit se právě na podporu a rozvoj center excelence. Předvídá to koncepce Digitální ekonomika a společnost, která je součástí programu Digitální Česko,“ dodává náměstek ministryně průmyslu a obchodu pro technologie 4.0 Petr Očko.
„Potřebujeme rychlou a koordinovanou výměnu informací, abychom mohli efektivně naplnit jednotlivé cíle programu Digitální Česko a aby se Česká republika stala lídrem v provádění umělé inteligence na evropské a mezinárodní úrovni,“ dodává Vladimír Dzurilla, zmocněnec pro IT a digitalizaci.
EU by měla podle Evropské komise v příštím desetiletí na rozvoj AI dávat z veřejných a soukromých zdrojů 20 mld. eur ročně. Cílem je, aby se Evropa zařadila jako lídr v oblasti umělé inteligence po bok Spojených států a Číny. Národní strategie pro umělou inteligenci mají vytvořit základ pro koordinovanou celoevropskou spolupráci.
Platforma pro umělou inteligenci vznikla při Svazu průmyslu a dopravy ČR na začátku roku 2018, je otevřená a sdružuje subjekty z firemní, akademické i státní sféry. Platforma navrhuje konkrétní možnosti využití umělé inteligence, vyjadřuje se k legislativnímu ukotvení a etické stránce jejího využívání a zakotvení v každodenním životě a tím i zabraňuje jinak nevyhnutelnému snížení konkurenceschopnosti českého průmyslu.


 
Publikováno: 21. 1. 2019 | Počet přečtení: 690